Burdur efsaneleri üzerine bir araştırma
A study on legends of Burdur
  1. Tez No: 339262
  2. Yazar: HAKAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ALTAY GÖDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Unutulmaya yüz tutmuş anlatmaya dayalı Halk Edebiyatı ürünlerinden olan efsane, gerçek veya hayali belirli kişi, olay veya yer ile ilgili anlatılan hikâyelerdir. Efsaneler bir milletin kültürünü, ahlaki değerlerini, tarihini ve coğrafyasını yansıtan anlatı türüdür. Burdur, Batı Akdeniz Bölgesinde bulunan bir ildir. Komşu illerine göre nüfusu daha düşüktür. Göç yollarının kesişim noktasındadır. Burdur?un tarihi de insanlıkla aynı yaştadır. Burdur?un bu tarihi zenginliği ve kültürel yapısı, zengin bir araştırma sahası olmasının da nedeni olmuştur. Biz de bu çalışmamızda Burdur?da anlatılan 101 Burdur efsanesini derleyerek, incelemesini yaptık. Bu çalışmada kaynak taraması, saha çalışması ve inceleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Kaynak şahıslarımızdan ulaşılan efsaneler, yeniden düzenlenerek özü bozulmadan metinleştirilmiştir. Ayrıca metinleştirilen efsaneler tasnif edilerek sekiz bölüme ayrılmıştır. Her bölüm içinde tasnif edilen efsaneler, bundan önce hazırlanmış, ulaşabildiğimiz efsane çalışmalarındaki benzer varyantları ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the folk literature products based on narration is legend, a kind of story in which a real or imaginary certain person, event or place are described, is likely to be forgotten today. Legends are a sort of narration that reflect a nations culture, moral values, history and geography. Burdur is a province located in the Western Mediterranean Region. Its population is lower than its neighbour provinces. It is at the intersection of migration routes. Burdur?s history is at the same age with the (history of )humanity as well. Having this historical richness and cultural structure, Burdur becomes a rich research field. In this study, we compiled and reviewed 101 legends told in Burdur. For this study, literature review, case study and research methods were used. The legends accessed from our source figures were textualized by rearranging and keeping their essence. Furthermore, textualized legends were divided into eight sections by classifying. The classified legends in each chapter were compared with the similar variants of the previous legend studies that we could attain.