Gelendost yöresi halk edebiyatı ürünleri
Gelendost region folk literature products
  1. Tez No: 922218
  2. Yazar: MURAT İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Gelendost'ta yerleşim ve yaşam M.Ö. 3000'li yıllarda başlamıştır. İlçe sırasıyla Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının hâkimiyetini yaşamıştır. 1954 yılında ilçe statüsüne kavuşan Gelendost'a bağlı 13 köy bulunmaktadır. Gelendost, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hititlerden Bizans'a, Selçuklulara ve Osmanlılara kadar uzanan bir tarihe sahip olan ilçe, bu dönemler boyunca birçok kültürel ve tarihi değişimden geçmiş ve bu değişimler de halk edebiyatının zenginleşmesine katkıda bulunmuştur. Gelendost'ta derlenen masallar, efsaneler, fıkralar, deyimler, maniler, ninniler, ağıtlar, atasözleri ilçenin zengin halk edebiyatı unsurlarıdır. Bu folklorik unsurlar, Gelendost'un sosyal ve kültürel yaşamının anlaşılabilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Isparta'nın küçük bir ilçesi olmasına rağmen oldukça zengin bir kültür yapısına sahip Gelendost, çok eski tarihi ve kültürel yaşantısı ile oluşan maddi ve manevi açıdan zengin ve değerli kültür birikimine sahiptir. Bu nedenle, bu çalışmada da ilçenin halk edebiyatı öğeleri ve kültürel değeri incelenerek, ilçenin kültür yapısının belgelenmesi ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Gelendost ilçesinden derlenen unutulmaya yüz tutmuş halk edebiyatı ürünlerinin kayıt altına alınması amacına öncelik verilmiştir. İlçedeki değişik saha çalışmaları, yerel halk ile ve görüşülen kaynak kişilerin açıklamaları sonucunda, ilçenin halk edebiyatı öğelerinin belgelenmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde, Gelendost'un halk edebiyatı bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu sonuca ulaşılmıştır. Çalışmanın bir amacı da Gelendost'un kültür yapısını sürdürülebilir kılmak ve ilçeyi anlatan bir çalışma belgesi olarak geleceğe taşımak amaçlıdır. İlçenin kültürel değerlerinin bir doküman olarak ele alınması, bu değerlerin de daha geniş araştırmalar yapan kişiler tarafından duyurulmasını sağlanabilecektir. Böylece incelenen bu değerli halk edebiyatı yapılarının unutulması önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Settlement and life in Gelendost began in 3000 BC. The district has experienced the dominance of Hittite, Phrygian, Lydian, Persian, Roman, Byzantine, Seljuk and Ottoman civilizations. Gelendost, which gained district status in 1954, has 13 villages. Gelendost has hosted various civilizations throughout history. The district, which has a history extending from the Hittites to the Byzantines, Seljuks and Ottomans, has gone through many cultural and historical changes during these periods, and these changes have contributed to the enrichment of folk literature. The tales, legends, jokes, idioms, manis, lullabies, laments and proverbs compiled in Gelendost are the rich folk literature elements of the district. These folkloric elements are of critical importance for the understanding of the social and cultural life of Gelendost.Despite being a small district of Isparta, Gelendost has a very rich cultural structure and has a rich and valuable cultural accumulation in material and spiritual terms, formed by its very old history and cultural life. Therefore, in this study, it is aimed to document the cultural structure of the district and to pass it on to future generations by examining the folk literature elements and cultural values of the district. Priority was given to the aim of recording the forgotten folk literature products collected from the Gelendost district. As a result of various field studies in the district, local people and interviewed source persons, the documentation of the folk literature elements of the district was ensured. As a result of the studies conducted, it was concluded that Gelendost has a very rich structure in terms of folk literature. Another aim of the study is to make the cultural structure of Gelendost sustainable and to carry it to the future as a working document describing the district. Considering the cultural values of the district as a document will ensure that these values are announced by those who conduct more extensive research. In this way, it will be possible to prevent these valuable folk literature structures that have been examined from being forgotten.