Etik liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi: Göltaş A.Ş. üzerinde bir araştırma
Effect of ethical leadership on organizational citizenship behaviour: A study on the Göltaş inc.
- Tez No: 339265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI, YRD. DOÇ. DR. AYGEN OKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların yöneticilerinin sergiledikleri etik liderliğin, örgütsel vatandaşlık davranışının oluşumuna ne derece etki sağladığını araştırmaktır. Araştırmaya yönelik veriler Ispartada bulunan Türkiyenin ilk özel çimento fabrikası olan Göltaş Çimento A.Ş.nde 227 çalışanın katılımıyla sağlanmıştır. Yöneticilerin etik liderin davranış özelliği göstermelerine yönelik anket soruları Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen ve Esmer (2011) 'in yüksek lisans tezinde kullandığı etik liderlik ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca işgörenlerin kendilerine ilişkin örgütsel vatandaşlık davranış algıları Tokgöz (2012)'ün çalışmasında kullandığı ölçek aracılığıyla tespit edilmiştir. Araştırma esnasında öncelikle etik liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı tanımları yapılmış daha sonra oluşturulan araştırma metodolojisi ışığında elde edilen veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Korelasyon ve regresyon analiz teknikleri göstermiştir ki, örgütsel vatandaşlık davranışının
Özet (Çeviri)
This study aims at examining to what extend ethic leadership of workers managers affects establishment of organizational citizenship behaviour. Data used in the study is provided from the survey on 172 employees of the Göltaş Cement Inc. located in Isparta which is the first private cement factory of Turkey. The survey questions on ethic leadership behaviour of managers are derived from the ethic leadership scale developed by Yılmaz (2005) and used in masters thesis of Esmer (2011). Additionally, the perception of workers self-organizational citizenship behaviour is measured by the scale used by Tokgöz (2012). In this work, first different definitions of the ethic leadership and the organizational citizenship behaviour are given and then the data obtained in the light of research methodology is analysed using SPSS. Correlation and regression analyses indicate that all dimensions of the organizational citizenship behaviour is related with at least one dimension of the ethic leadership, except from the `gentleman ship dimension. In other words, it is identified that approach of managers towards his employees in an ethic leadership manner positively affects the citizenship behaviour of the employees in organization. Finally, differences in employees? ethic leadership and organizational citizenship behaviours according to their demographic characteristics are examined using independent samples t test and one way Anavo analysis.