Kırşehir ili Kızılırmak havzası ağıtları (Araştırma- inceleme- metin)
...
  1. Tez No: 339264
  2. Yazar: ZEYNEP UMUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Halk edebiyatı içinde yer alan, sözlü edebiyat ürünlerinden biri de ağıtlardır. Ağıt, konusu itibariyle ölümü ele alıp acıklı olmasına rağmen, ölümün dışında meydana gelen maddi manevi kayıplar, ayrılıklar veya bir yergi dile getirmeye çalışan çeşitleri de vardır. Ağıt geleneği, gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün biraz daha yok olmaktadır. Ağıtlarla ilgili bölgesel çalışmalar mevcuttur. Çalışma alanımız olan Kırşehir ili Kızılırmak havzası bölgesinde ise ağıt geleneği hala canlı bir kültür olarak yaşamaktadır. Kırşehir ili ağıtlarını konu alan çalışmalar ise daha çok ağıtı derlemek ve yayınlamak şeklindedir. Bu çalışmada bir kültürel unsur olan Kırşehir ağıtlarını derleyerek yazıya geçirip, gelecek nesillere kazandırmayı hedeflemekteyiz. Giriş bölümünde Kırşehirin coğrafi konumu ve tarihi hakkında bilgi verildi. 1. Bölümde ağıt ve ağıtla ilgili kavramların tanımlarıyla birlikte ağıt ve yas törenlerinin tarihi seyri anlatıldı. Aynı bölümde ağıtlarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. 2. Bölümde derlenen ve çeşitli kaynaklardan alınan ağıtlar şekil ve muhteva olarak incelendi. 3. Bölümde 166 ağıt metni hikâyeleriyle yer almaktadır. Alfabetik olarak belirtilen Kaynak Kişiler Listesi'nde, kaynak kişilerin kimlik bilgileri yer almaktadır. Kaynakça kısmında, çalışmada faydalanılan eserlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Folk literature, mourning soung is one of the products in the oral literature. Elegy, as the tragic death, although not present, death occurred outside the material and moral losses, separations or to express a satire, there are varieties of working. Elegy tradition of developing technology is not a little more with each passing day. There are regional studies of elegy. The study area is Kızılırmak basin in the Kırşehir province, as a culture still alive in the living tradition of mourning soung. The investigations of about mourning soung in the Kırşehir province are form to compile and publish of elegy. Because cultural factor is to be Elegy of Kirsehir, it is going to compiled and published. We aim to equip future generations. In the introduction, about Kırşehir history and geographical location was informed. In the section one, the definitions of concepts related to mourningsoung and mourningsoung, and mourningsoung, mourning ceremonies was described the historical progress. The scientific studies been done before about were gave information in the same section. The mourning soung in section two compiled and take from various sources, were analyzed in terms of form and content. In the third part, 166 mourning soung text have stories are included. At the source people list which is prepared as alphabetical, it is stated source people's identity knowledge's, which are compiled. At the bibliography section, it is placed to works which are utilised.