Enflasyon belirsizliğinin ekonomik performans ve politika değişkenleri üzerine etkileri
Effects of inflation uncertainty on economic performance and policy variables
  1. Tez No: 462192
  2. Yazar: MEHMET KENAN TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Fiyat istikranın önemli bir göstergesi olan enflasyon belirsizliği, maliye ve para politikası değişkenlerinin yanı sıra ekonomik büyüme vasıtasıyla reel sektör üzerinde de etkili olmaktadır. Türkiye'de 2002 yılından önce yüksek ve kronik olarak seyreden enflasyon oranları bu tarihten itibaren örtülü olarak uygulanan enflasyon hedeflemesi ile tedricen azalmış ve 2006 yılında enflasyon hedeflemesi rejimine geçiş ile tek haneli rakamlara ulaşmıştır. Bu kapsamda, yüksek ve düşük enflasyonla karşı karşıya kalmış olan Türkiye ekonomisi için enflasyon belirsizliğinin reel ve nominal etkilerini araştıran ampirik bir çalışma bilgi verici olmaktadır. Tez kapsamında, ekonomik performans ve para politikası değişkenleri olarak 1987:Q1–2015:Q3 çeyreklik dönemlerini kapsayan üçer aylık reel gayrisafi yurt içi hâsıla, mevduat faiz oranı ve reel efektif döviz kuru kullanılırken maliye politika araçları olarak kamu harcamaları ve vergi geliri kullanılmıştır. Mümkün olan tüm etkileşimleri bir arada ele almak ve tam bilgi ile çözümler elde edebilmek için çok değişkenli yapıda ifade edilen denklemler sisteminden yararlanılmıştır. Türkiye'de finansal piyasalar için önem teşkil eden enflasyon modellenmiş ve enflasyon belirsizliğinin seçilmiş olan ekonomik performans ve politika değişkenlerini nasıl etkilediği çok değişkenli genelleştirilmiş otoregressif koşullu değişen varyans modelleri kullanarak tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Para politikası, maliye politikası, enflasyon belirsizliği,enflasyon hedeflemesi
Özet (Çeviri)
Inflation uncertainty affects the fiscal and monetary policy variables as well as the real sector through economic growth since it is an important indicator of price stability. One of the major characteristics of the Turkish economy until 2002 was a persistence of high inflation. Inflation has reduced gradually during the implicit inflation targeting period of 2002-2005. After implicit inflation targeting regime between 2002 and 2005, the Central Bank of the Turkish Republic has started implementing explicit full-fledged inflation targeting and inflation has been single digits since 2006. Therefore, an empirical study investigating the real and nominal effects of inflation uncertainty using the Turkish data set will be informative since the data cover both high-and low inflation periods. Real gross domestic product as economic performance, and deposit interest rates, real effective exchange rates as monetary policy variables, and government spending, tax revenue as fiscal policy have been used for the 1987:Q1–2015:Q3 quarterly periods. This study uses multivariate generalized autoregressive conditional heteroscedasticity models in order to determine how inflation uncertainty affects economic performance, monetary policy and fiscal policy variables. Thus, all possible interactions are considered together, and estimators are obtained with full information through an equation system which can be represented as a multivariable structure. Key Words : Monetary policy, fiscal policy, inflation uncertainty,inflation targeting