Bâkıllânî'de dil ve dilin kelamî istidlaldeki kullanımı
The language according to Bâqillânî, and place of the language in inference of kalam
- Tez No: 339275
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı, Bâkıllânî'nin, dile ilişkin görüşlerini ve kelam istidlalinde dili kullanımını ele almaktır. Girişte Bâkıllânî'nin, hayatı, eş'arî kelamına katkıları ve kelam metodu değerlendirilmiştir. Bu bölümde, Bâkıllânî'nin eş'arî kelamındaki yeri ve eş'arî kelamına katkıları incelenmektedir. Birinci bölümde, İslam düşüncesinde dil problemi, özellikle de Bâkıllânî'de dil problemi ele alınmaktadır. Ayrıca İslam düşüncesinde dillerin kökenine ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. Bu bağlamda Bâkıllânî'nin, dillerin kökenine ilişkin görüşleri dile getirilmiştir. Yine Bâkıllânî'nin kendi kelam sistemini oluştururken kullandığı kavramlara da değinilmektedir. Son olarak burada, Bâkıllânî'ye göre kelamın mahiyeti ele alınmaktadır. İkinci bölümde ilk olarak, Bâkıllânî öncesi kelamda istidlal problemine yer verilmiştir. Daha sonra kelam istidlalinde dilin kullanımı ve Bâkıllânî'nin kelam istidlalinde dili kullanımı ele alınmaktadır. Bâkıllânî'de dilin delil niteliği, kelam metodolojisinin oluşumunda Arap dilinin etkisi, dilin gramatik yapısının delil niteliği ve Arap şiirinin delil niteliği bu bölümde değerlendirilmektedir. Son olarak Bâkıllânî sonrası eş'arî kelamında dilin kullanımı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two chapters. The purpose of the study is to evaluate Baqillani views on language and the use of the language of theological deduction. Baqillani's life, contributions to Ash'ari theology and the method of theology were evaluated in introduction. In this chapter, Baqillani's place in theology of Ash'ari and his contributions to theology of Ashari is expressed. In the first chapter, the problem of the language in Islamic thought, especially, the problem of language in Baqillani is handled. In addition, discussions on the origin of languages in Islamic thought are mentioned. In this context, the opinions of Baqillani on the origin of languages have been expressed. Additionally, Baqillani concepts used in creating their own system of theology are discussed in this chapter. Finally, here, the nature of theology according to Baqillani is addressed. In the second chapter firstly, the problem of deduction in theology before Baqillani is handled. Then, the use of language in theological deduction and the use of language in theological deduction of Baqillani are mentioned. The nature of evidence of language in Baqillani, influence of the Arabic language in the formation of theological methodology, the nature of evidence the grammatical structure of the language and the nature of evidence of Arabic poetry are evaluated in this chapter. Finally, the use of language post-Baqillani in Ash'ari theology is discussed.