Halka arzın firma mali performansı üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of initial public offering on the financial performance of the firm: The sample of Turkey
- Tez No: 339279
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Borsa İstanbul(BIST)?da halka arzın firmaların mali performansına etkisini ölçmektir. Çalışmada, BISTda 1992-2005 yılları arasında halka arz edilen 82 firma incelenmiştir. Halka arzın finansal performansa etkisi, finansal performans oranları kullanılarak ölçülmüştür. Halka arzdan önceki yıl, arz yılı ve arz sonrası üç yılın finansal performansı ile karşılaştırılmış ve finansal performanstaki değişim Wilcoxon Signed Rank testi ile ölçülmüştür. Endüstri düzeltmesinden sonra finansal performansındaki değişim ile firmaların kendi endüstrilerindeki diğer firmaların performanslarındaki değişimi karşılaştırırken Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca, ekonomik rantabilite oranının, arz sonrası üçüncü yılda arz öncesi yıla göre gerçekleşen değişiminde; aktif büyüklüğün, halka arz oranı, borç ve satış artış oranının ve hasılat, yaş değişkenlerinin etkili olup olmadığını ölçmek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, özellikle karlılık oranları ve faaliyet oranlarında arz öncesi yıla göre, arz yılı ve sonrası üç yılda önemli derecede azalma olduğu görülmüştür. Regresyon sonuçlarına göre, ekonomik rantabilite oranındaki değişime, borç oranı ve satış artış oranının pozitif yönde anlamlı bir etkisi varken, toplam hasılat, aktif büyüklük, halka arz oranı ve yaş değişkenlerinin anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is, to measure the effect of initial public offering in Stock Market of İstanbul (BIST) on the financial performance of the firms. In this study, 82 firms initial public offering between 1992-2005 in BIST are analysed. The effect of initial public offering on the financial performance is measured by using financial performance rates. The year before initial public offering, is compared with the financial performance of the year of initial public offering and the year after initial public offering, and the change in the financial performance is measured with Wilcoxon Signed Rank test. While comparing the change after industry correction with the financial performance of the other firms in the same industry of the firms, Mann-Whitney U test is applied. Also In the study, to measure if variables of size of assets, initial public offering rate, debt and increase rate of sale, and earnings, the age, on the change in economic profitability in the third year after initial public offering in comparison with the year before initial public offering, Multiple linear regression analysis is applied. In the result of the study, a significant decline especially in profitability rates and activity rates in comparison of the year before initial public offering with the initial public offering year and the three years after initial public offering. According to regression results, while a significant positive effect of debt rate and increase rate of sales is seen on the change in the rate of economic profitability, there is no real effect of the variables of total earnings, size of assets, and the rate of initial public offering and the age on the rate of economic profitability.