Tasavvufi açıdan Bediüzzaman Said Nursi de acz ve fakr kavramları
The concepts of al-acz inability and al-fakr poverty in Bediüzzaman Said Nursi thought from sufism point of wiev
  1. Tez No: 339293
  2. Yazar: VASFİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bedîüzzaman Said Nursî, 20. Yüzyılın ilim-fikir ve aksiyon dünyasının en önemli simalarından birisidir. Fikirleriyle hem kendi çağına hem de sonraki dönemlere önemli ölçüde tesir etmiştir. Onun fikirleri milyonları bulan takipçileri tarafından gelecek nesillere aktarılmaya devam etmektedir. Akademik câmiada Bedîüzzamanın fikirlerine dair birçok araştırma yapılmasına rağmen Onun manevi cephesini yansıtan tasavvufî yönü hakkında derinlemesine bilgi veren çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bundan dolayı çalışmamızda Bedîüzzamanın manevi kişiliği ve tasavvuftaki yolu üzerinde durmaya çalışacağız. Bu araştırmamızda Bedîüzzamanın tasavvufî düşüncesinde çok temel bir yere sahip olan acz ve fakr kavramlarını tasavvuf literatüründeki yerleri ile mukayeseli olarak ele almaya çalışacağız. Ayrıca bu iki kavramın kulluk, tevekkül, ibadet, rahmet, besmele, vb. kavramlarla ilişkisini ele alarak Bedîüzzamanın bu kavramlara nasıl yaklaştığını anlamaya çalışacağız. Sonuç olarak yapacağımız bu çalışmayla, Bedîüzzamanın Allah Teâlâya ulaşma adına tespit ettiği yolun en önemli iki esasının ve kulluk anlayışının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmayı ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bedîüzzaman Said Nursi is one of the most important personalities in the world of science-ideas and action in the 20th century. His ideas have influenced his century and the following century significantly His ideas have been transmited by his followers to the following generations. Although Bedîüzzamans ideas have been studied a lot in the academic institutions, but his sufi perspective has been not studied sufficiently. Therefore, this study is focusing on the sufi perspective of Bedîüzzaman and his school of sufism. This study is focusing on the Concepts of al-Acz/inability and al-Fakr/Poverty in Bedîüzzaman Said Nursi thought which are essential in his thought. And this study is comparing between inability and poverty in the traditional sufi schools and ?inability and poverty in Bedîüzzamans school. İn addition, this study is compairing between inability and poverty and prayer, afterlife belief, fasting, selfishness, mercy, basmala, worship atc. İn Bedîüzzaman?s thought. Finally, I hope that this study helps to highlight the importance of inability and poverty and awareness of slavery in Bedîüzzamans thought.