Kısa vadeli sermaye hareketlerinin makro ekonomik etkileri: Türkiye örneği (2003-2012)
Macro-economic effects of short-term capital movements: The case of Turkey (2003-2012)
- Tez No: 339303
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme ile birlikte gelişmekte olan ülkelere yönelen kısa vadeli sermaye hareketleri bu ülkelerin ekonomileri üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkiye sebep olmaktadır. Literatürde kısa vadeli sermaye hareketlerinin bu etkilerinin araştırılmasına yönelik bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı da Türkiyeye yönelen kısa vadeli sermaye hareketlerinin makro ekonomik değişkenler üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun araştırılmasıdır. Bu araştırmada makro ekonomik değişken olarak 2003-2012 yılları için, GSYİH, DİBS faiz oranları, dolar kuru değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmada değişkenler arasındaki etkileri araştırmak amacıyla VAR Modeli kullanılmış, değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin yönünü tespit etmek için de Engle Granger Nedensellik Analizi yapılmış, son olarak da değişkenlerde meydana gelen bir birimlik şok karşısında değişkenlerin verdikleri tepkileri ölçmek için Etki-Tepki analizleri ve Varyans Ayrıştırma analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda değişkenler arasında ilişkiler tespit edilmiş, dolar kuru ve GSYİH arasında çift yönlü nedensellik, diğer değişkenler arasında da tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. DİBS?te meydana gelen değişmelere karşı kısa vadeli sermaye hareketlerinin duyarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization of short-term capital flows to developing countries causes many positive and negative effects on the economies of these countries. In the literature short-term capital movements, plenty studies have been conducted to investigate the effects of ıt. The aim of this study is to investigate the short-term capital flows on macro economic variables in Turkey. In this study, the macro economic variables for the years 2003-2012, GDP, government securities, the exchange rate variables are used. İn order to determine the relation ships among variables the VAR Models, Impulse-Response Functions and Variance Decomposition analyses have been conducted. The relationships between variables were identified as a result of research, bi-directional causality between the exchange rate and GDP, one-way causal relationship between other variables have been identified. The concluded that short term capital movements are sensetive to the changes in government securities.