Paul Tillich'te din-ahlak ilişkisi
Tillich's relationship between religion and morality
  1. Tez No: 339321
  2. Yazar: GÜLSÜM TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Paul Tillich, akılla belirlenen ahlak ile inançla belirlenen ahlak arasındaki çatışmayı ortadan kaldırmak istemiş ve dinsel ilkelerin ahlaki eylemlerin ilkeleri içinde yer aldığını göstermeye çalışmıştır. Ona göre dinin özünde ahlak vardır yine aynı şekilde ahlakın özünde de din vardır. Bu iki kavram iç içe olursa, ne biri diğerine bağlı olur, ne de din ahlakın yerini alır ne de ahlak dinin yerine geçer. Yaptığımız bu araştırmada, öncelikli olarak, bir yandan, korelasyon metodu, nihai kaygı, Protestan ilke, semboller, aşk, güç, adalet gibi kavramlar açıklanmaya, öte yandan, Tillichin din ve ahlak hakkındaki görüşleri din felsefesi açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuçta, bir yönüyle, din ve ahlak arasında var olduğu söylenen bir çatışmanın Tillich için geçerli olmadığı, bir diğer yönüyle ise din, ahlak ve kültürün yine Tillichin düşüncesinde ruhun üç fonksiyonu olarak ele alınması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paul Tillich intended to abolish the conflict between the morality determined by intelligence and the morality determined by belief and tried to show that religious principles take part in principles of moral actions.According to him there is morality in the essence of religion and similarly there is religion in the essence of morality. If these two terms are within each other neither one is tied to the other one nor religion takes the place of morality or morality takes the place of religion. In our research firstly it has been tried to explained the terms such as correlation method, ultimate concern, the Protestant principle, symbols , love , power, justice on the one hand and on the other hand is evaluated Tillich?s ideas about religion and morality in terms of philosophy of religion. In conclusion, it has been realized that the conflict said to be between religion and morality is not valid for Tillich on one side and on the other side it should be dealed with religion, morality and culture as the three functions of the soul according to Tillich?s idea.