Çandır köyü monografisi
The monograph of Çandır village
  1. Tez No: 339327
  2. Yazar: CEM AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ALTAY GÖDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Yapılan çalışmada Isparta?nın Sütçüler ilçesi Çandır köyündeki geçiş dönemi ürünleri arasında bulunan doğum, ölüm, evlenme ve bunlar çevresinde oluşan adet ve inanmalar, bayramlar ve özel günler, halk mutfağı, halk inanışları, halk hekimliği ve halk oyunları bunların yanında da anonim halk edebiyatı ürünleri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde halk kültürü ile ilgili ele alınan konularda ilk olarak yazılı kaynaklar tarandı. Sonrasında ise sözlü kaynaklar yazıya geçirilerek mukayese sonucu ortak bir metin ortaya çıktı. İkinci bölüm olan anonim halk edebiyatı bölümünde ise manzum ve mensur ürünlere yer verildi. Her bölüm sonunda içerik ve biçim yönünden değerlendirmeler yapıldı. Araştırmanın sonucunda Çandır halk kültüründe, hem Anadolu?nun inanç sistemi hem de Yörük kültürünün etkisi kendisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the products of transition periods in Çandır, a village of Sütçüler in Isparta. So, in this study the transition periods products are like; birth, death, marriage and the traditions ,the believes which are formed according to them, the feasts, the special days, folk cuisine, folk believes, folk profession of doctor, folk dance and also the anonymous folk-literature are mentioned. In the first section, firstly the parts about the folk culture are examined from the written sources and the verbal sources converted into the written sources. With the comparison of these two sources got a new single text. In the second section which includes the anonymous folk-literature; the poetic and the prose products are explained and at the end of the each section assessed them according to their forms and contents. As a result of the research, the effect of the Anatolian beliefs as well as the Nomad culture on Çandır?s folk culture manifested itself.