Eğitim programları ve öğretim lisansüstü programının öğretim elemanlarının görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of curriculum and instruction graduate programme according to faculty members' opinions
  1. Tez No: 339348
  2. Yazar: BELKIS KARABIYIK ÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Eğitim programları ve öğretimi anabilim dalında yürütülen lisansüstü programın var olan durumunu öğretim elemanlarının görüşleri alınarak ortaya koymak ve eğitim bilimleri alanına, yapacağı katkı beklentisiyle planlanmıştır. Araştırma da 2012-2013 eğitim öğretim yılında Türkiyede Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalı lisansüstü programının (Tezli Yüksek lisans programı ve doktora programı) mevcut durumuna yönelik öğretim elemanlarının görüşleri alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak, iki bölümden oluşan tam yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desende gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmacı 2012-2013 yılları arasında Türkiyede Eğitim Programları ve Öğretim anabilim dalında yüksek lisans ve/veya doktora programlarının bulunduğu devlet üniversitelerinde çalışmakta olan öğretim elemanlarına ulaşmayı amaçlamıştır Araştırmanın evrenini Türkiye deki devlet üniversitelerinde bulunan Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalındaki 261 öğretim elemanı oluşmaktadır. Bu amaçla öğretim elemanlarının üniversitelerin web sayfalarında yer alan iletişim bilgileriyle kendilerine ulaşmıştır. Gönüllük esas alınarak yürütülen çalışmaya 90 öğretim elemanı katılmış ve çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar EPÖnün amacının kamu ve özel sektörde çalışmak üzere bilimsel yeterliliklere, alana özgü donanıma ve eğitim sistemindeki sorunlara çözüm üretebilme becerisine sahip Program Uzmanı yetiştirmek, EPÖnün işlevinin ise lisansüstü düzeyde eğitim vermek, eğitim fakültesindeki diğer bölümlere öğretmenlik meslek bilgisi derslerini vermek kamu ve özel sektörle eğitim programlarının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi işlerini yerine getirmek olduğu belirlenmiştir. EPÖ alanında, EPÖnün diğer çevrelerce algılanan profiline yönelik sorunların olduğu belirlenirken mezunların genellikle yeterli donanıma sahip olamadıkları bunun nedeni olarak da EPÖ alanına yönelik becerilere sahip olmadan lisansüstü eğitime başvurmaları neden olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç ise EPÖ alanında yapılan tezlerin alan eğitiminde yapılan tezlerle çokça benzer yönlerinin olduğu ve bunun eğitim çalışmanın doğal bir sonucu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların büyük bir kısmı EPÖ alanında verilen lisansüstü eğitimi yeterli görerek lisans eğitiminin açılmasını gerekli görmemekte ve EPÖ alanını gelecekteki durumunu parlak gördüklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The study aims to contribute to the field of educational science by investigating faculty members thoughts on the current condition of Curriculum and Instruction post-graduate programme. In the study, the faculty members? thoughts on Curriculum and Instruction post-graduate programme (MA and Ph.D) in Turkey in 2012-2013 academic year were received. The instrument of the study was developed by researcher as structured interview form including two parts. The study is a phenemenological desing of qualitative method. The universe of the study involves the all of the faculty members working in state Universities which have Curriculum and Instruction post-graduate programme (MA and Ph.D) in Turkey in 2012-2013. The researcher aimed to study with faculty members working in state universities which have Curriculum and Instruction post-graduate programme. The population of the study includes 261 faculty members who work in state universities which have Curriculum and Instruction post-graduate programme. For this purpose, researcher reached the faculty members through their contact information on their universities websites. 90 faculty members participated in the study which conducted on the basis of volunteering and the study group of the study is defined as 90 participants. The results of the study show that the aim of the Curriculum and Instruction post-graduate programmes are educating curriculum experts who have qualifications for working both for public and private sectors and have abilities to bring solutions for educational problems. Another result shows that the function of the Curriculum and Instruction post-graduate programmes are providing education in post-graduate level, pedogogy education for other programmes and developing, implementing and evaluating curriculum both with public and private sectors. Perceived profile of Curriculum and Instruction programmes are seen as problematic by others and the qualities of graduted students are perceived as insufficent because of their lack of prerequsite abilities. Another result of the study shows that thesis written in the programme corollary resemble with the thesis in other programmes in many aspects. And final result of the study reveals that most of the participants find the education in the post-graduate programme of Curriculum and Instruction sufficent and at the same time paticipants find the future of the programme is promising.