Türkiye'de beyana dayalı vergilerde vergi bilinci, vergi ahlakı ve verimliliğin sağlanmasında idare ile mükellef arası ilişkiler
Relations between tax administration and taxpayer for providing of tax consciousness, tax morale and efficiency in the taxes based on the declaration in Turkey
  1. Tez No: 339347
  2. Yazar: DERYA ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Vergi, devletlerin en önemli gelir kaynağıdır. Verginin devletler için önemi göz önüne alındığında, vergi bilinci ve vergi ahlakını etkileyen faktörlerin doğru tespit edilmesi ve değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı, vergilerin verimliliğini etkileyen unsurları tespit etmek, vergi bilinci ve vergi ahlakını belirleyen faktörleri incelemek ve ülkemizde idare-mükellef ilişkilerinin bu konudaki etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın oluşmasında, konuyla ilgili literatürde yer alan bilgi ve bulgular, ankete dayalı yapılan ampirik çalışmalar ve istatistiksel verilerden yararlanılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, vergiye ilişkin temel bilgilere yer verilmektedir. İkinci bölümünde, Türkiye?de ve diğer bazı ülkelerdeki vergi bilinci ve vergi ahlakı düzeyi incelenmektedir. Son bölümde ise, ülkemizdeki vergi idaresi-mükellef ilişkilerinin vergi bilinci ve vergi ahlakına olan etkisi değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye?de vergi bilinci ve vergi ahlakının yerleşmemiş olduğu, toplumda vergi bilinci ve vergi ahlakının oluşmasında birçok faktörün yanında idare-mükellef ilişkilerinin geliştirilmesinin de önemli katkısı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important income source of states. Considering the importance of taxes as a revenue source, it is important to determine which factors affects tax morale and tax consciousness. The purpose of this study is to determine factors that affect the efficiency of taxes, to investigate factors that determine tax consciousness and tax morale. Effect on this topic of administration-taxpayer relations in our country is to determine. For this study; information and finding in the literature, empirical studies based on survey and statistical data is used. This study consists of three chapters. At the first section, basic information related to tax has been provided. In the second section, the level of tax consciousness and tax morale in Turkey and the other countries has been examined. In the last section, effect on tax morale and tax consciousness of tax administration -taxpayer relations in our country has been investigated. In the result of this study, it has been seen that the tax consciousness and tax morality is not occur in Turkey. It is concluded that improving of tax administration-taxpayer relations has an important contribution in formation of tax consciousness and tax morale in society.