İngilizce öğretmenliği öğretmen yetiştirme programının öğretmen adaylarının ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre incelenmesi
An examination of the english language teacher education program based on the views of pre-service teachers and faculty members
- Tez No: 966990
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenliği lisans programının öğretmen adayları ve öğretim elemanlarının görüşlerine göre incelenmesidir. Çalışmada açıklayıcı sıralı karma yöntem benimsenmiş olup, nicel veriler öğretmen adaylarına uygulanan ölçek aracılığıyla, nitel veriler ise öğretim elemanları ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Nicel veriler Jamovi programında frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma analizleriyle değerlendirilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle temalar ve alt temalar şeklinde sınıflandırılmıştır. Öğretmen adaylarının sırasıyla amaç, öğrenme- öğretme süreci, içerik boyutuna yönelik daha olumlu görüşe sahipken ölçme-değerlendirme boyutunda daha düşük olumlu görüşe sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Nitel bulgular, öğretim elemanlarının programın güncelliği, uygulama süreci, fiziksel ve teknolojik altyapı, öğrenci katılımı ve değerlendirme yaklaşımları hakkında çeşitli görüşlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmen adayları açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlarda programın yapısı ve içeriği, öğretim süreci ve yöntemler, ölçme ve değerlendirme yaklaşımları, teknolojik altyapı ve öğrenci niteliği olmak üzere görüşlerini beş alt temada ortaya koymuşlardır. Araştırmanın sonucunda, programın belirlenen hedefleri büyük oranda gerçekleştirebildiği ancak özellikle uygulama süreci ve ölçme-değerlendirme alanlarında iyileştirmelere gereksinim duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the English Language Teaching (ELT) undergraduate program based on the views of pre-service teachers and faculty members. An explanatory sequential mixed methods design was adopted. Quantitative data were collected through a scale administered to pre-service teachers, while qualitative data were obtained through semi-structured interviews with faculty members. Quantitative data were analyzed using Jamovi through frequency, mean, and standard deviation statistics, whereas qualitative data were analyzed thematically using content analysis. It was revealed that the pre-service teachers had more positive opinions respectively regarding the objectives, the teaching-learning process, and the content dimensions of the program, whereas their positive opinions were lower concerning the assessment and evaluation dimension. The qualitative findings indicated diverse opinions among faculty members concerning the program's updated structure, implementation processes, physical and technological infrastructure, student participation, and evaluation strategies. In their responses to the open-ended questions, the pre-service teachers expressed their opinions under five sub-themes: the structure and content of the program, the teaching process and methods, assessment and evaluation approaches, technological infrastructure, and student qualifications.As a result, while the program was found to meet its intended goals to a large extent, certain aspects—especially practice-based training and assessment—require further improvement.