Emîrî divanı
Diwan of Emîrî
- Tez No: 339366
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS DEĞİRMENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 738
Özet
Emîrî, XVI-XVII. yüzyılda yaşamış Osmanlı dönemi şair ve devlet adam-larındandır. Bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Os-manlı devletinin XVI. yüzyıldaki tarihî, siyasî, edebî, kültürel hayatı ile mimarisi kısaca anlatılmış ve XVI. yüzyılda yaşayan Emîrî mahlaslı şairler tanıtılmıştır. Birinci bölümde Emîrî?nin hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve inceleme konusu olan Divanının yazma nüshaları ve nüsha özellikleri hakkında bilgi verilmiş; Divan vezin, kafiye, redif, vezinler ve oranları, dil ve üslup özellikleri, edebi sanatlar, Arapça cümle ve terkipler açısından incelenmiş; ayrıca şiirlerin içerikleri anlatılmış; çevirileri yapılmış ve geçen şahsiyetler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Divanın tenkitli metnine; metinde geçen ayet, hadis; şahıs ve yer fihristine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emîrî, is among the poets and statesmen of Ottoman Reign who lived in XVI-XVII. century. This study consists of one introduction section as well as three other secti-ons. In the introduction section, historic, polıtic, literary and cultural life of Otto-man state in sixteenth century a long with Emîrî nickname who lived in sixteenth century were introduced. In the first section, knowledge about second diwan writing copies and copy features which are the matter of investigation, life and literary personality of Emîrî was given. Diwan rhythm, rhyme, literary text and rhythmes, language and their stylictic features and literary arts were examined as regards sentence and phreases. The contents of the poems in classic poetry were introduced. Their Tur-kish translations were maden and the personels who are mentioned in diwan were introduced. In the third part critical text of the second diwan was made. The werses and prophets words mentioned in the text were extracted. The names of people and place in the text were taken the place in the fhrist.