XVII.yüzyılda Üsküb şehri
The city of Skopje in 17th century
  1. Tez No: 339371
  2. Yazar: EYÜP KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Çalışmanın amacı, genel olarak XVII. yüzyılda Üsküb Şehrinin idarî, demografik, sosyal ve iktisadî yapısının tespitidir. Dört bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde Üskübün adı, tarihçesi ve idarî yapılanması hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, vakıf eserleri ile mimarî yönden gelişen şehrin fizikî yapısı üzerinde durulmuş, Türk-İslam şehrinin temel birimi mahalleler ile şehrin tahmini nüfusu tetkik edilmiştir. İkinci bölümde, ehl-i örf ile ehl-i şer` mensupları ile şehrin asayiş ve düzeni noktasında yapılan faaliyetler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Üskübdeki vakfiyeler ve vakıfların işleyişi ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise şehrin iktisadî yapısı, ticarî ve ziraî alanda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç itibariyle, Osmanlı Devletinin kuruluş ve yükselme döneminde önemli bir askerî üs noktasını oluşturan Üskübün, XVII. yüzyılda kendine has bir ekonomik yapıya büründüğü ve Balkan coğrafyasının önemli bir iktisadî noktasını teşkil ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine, in general, the administrative, demographic, social and economic structure of the city of Skopje in 17th century. The introduction part of the study, which consists of four parts, gives information about the name, history and administrative structure of the city. The first part draws on the physical structure of the city which has become developed in terms of works of foundation and architecture, and examines the basic unit of the Turkish-Islam city, neighborhood and the estimated population. The second part investigates the activities carried out by the custom and law authorities on order and peace. The third part discusses foundation-certificate charters and operation of the foundations. The fourth and the last part reveals the developments in economic, commercial and agricultural fields. In conclusion, as an important military base during the establishment and rise of the Ottoman Empire, the city of Skopje was ascertained to have an economic structure of its own and constituted an important economic centre of the geography of the Balkans