6 Şubat Kahramanmaraş depremlerine müdahale eden yabancı ekipler ile ilgili halkın düşünceleri ve deneyimleri
People's thoughts and experiences about the foreign teams that responded to the 6 February Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 899920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası ekipler afetlerde yardım konusunda önemli bir yere sahiptir. Afetlerin etkileri, şiddet derecelerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı afet türleri, ülkenin mevcut kapasitesi ve kaynaklarıyla yönetilebilirken, büyük hasar yaratan afetler, afetin meydana geldiği bölgenin kapasitesinin ötesinde olabilir ve bu durumda uluslararası destek çağrıları gerekli hale gelmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sırasında görev almış yabancı ekiplerin, çalışmalara şahitlik etmiş halk tarafından gözlemlenen deneyimleri ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, deprem sonrasında bölgeye gelen uluslararası yardım ekiplerinin gerçekleştirdiği yardım faaliyetlerinin, sahada görev alan halk tarafından nasıl algılandığı ve bu süreçte elde edilen deneyimlere ulaşılması hedeflenmiştir. Veri toplama sürecinde, nitel araştırma metodolojisi kullanılarak doğrudan veya dolaylı olarak yabancı ekipler ile çalışan veya onların çalışmalarına şahitlik eden halkın içerisinden 41 kişi ile daha önceden belirlenen sorularla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler transkripsiyon edilerek Maxqda nitel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, içerik analiz yöntemiyle değerlendirilip yabancı ekiplerin mevcut bilgilerinin üst düzeyde oldukları ve tecrübeli oldukları, özverili bir şekilde çalışma sürdürdükleri, iş birliğine önem verdikleri, donanım ve malzeme açısından yeterli oldukları, koordinasyonlarının yüksek olduğu aynı zamanda psikolojik yönden dirençli oldukları gözlemlenmiştir. Buna rağmen farklı ülkelerden oldukları için iletişim açısından dil kaynaklı aksaklıkların yaşandığı belirlenmiştir. Çalışmanın verileri, katılımcıların genel çerçevede yabancı destek ekiplerini olumlu değerlendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
International teams have an important place in disaster relief. The effects of disasters vary according to their severity. While some types of disasters can be managed with the country's existing capacity and resources, disasters that cause major damage may be beyond the capacity of the region where the disaster occurs, and in this case, international support calls become necessary. This study aims to examine the experiences and opinions of foreign teams who took part in the earthquakes that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023 in Turkey, as observed by the public who witnessed the work. For this purpose, it was aimed to reach how the aid activities carried out by international aid teams that came to the region after the earthquake were perceived by the public working in the field and the experiences gained in this process. In the data collection process, 41 people from the public who worked directly or indirectly with foreign teams or witnessed their work were interviewed with previously determined questions using qualitative research methodology. The obtained data were transcribed and analyzed using the Maxqda qualitative analysis program. The findings were evaluated using the content analysis method and it was observed that the foreign teams had high-level knowledge and experience, worked devotedly, gave importance to cooperation, were sufficient in terms of equipment and materials, had high coordination and were also psychologically resilient. Despite this, it was determined that there were language-related problems in terms of communication because they were from different countries. The data of the study showed that the participants evaluated the foreign support teams positively in general.