Kronik konstipasyonu olan bireylerde konnektif doku masajının etkisi
The effect of connective tissue massage on subjects with chronic constipation
  1. Tez No: 339391
  2. Yazar: CEREN GÜRŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL, PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, kronik konstipasyon tanısı konan hastalarda, konnektif doku masajının (KDM) konstipasyonun şiddeti ve olguların yaşam kalitesi üzerine olan etkisi araştırıldı. Çalışmamıza 52 birey dahil edildi. Bireyler rastgele örnekleme yöntemi ile yalnızca öneri, öneri ve KDM grubu olmak üzere iki gruba atandılar. KDM, dört hafta boyunca, haftada 5 gün, bir seans 15-20 dakika olacak şekilde uygulandı. Her iki gruptaki olgulara, beslenme, fiziksel aktivite gibi yaşam stili değişikliklerine yönelik öneriler verildi. Hastaların konstipasyon şiddeti Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ), olguların konstipasyon şikayetinin yaşam kaliteleri üzerine olan etkisi Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ), olguların gaita tipi Bristol Gaita Skalası (BGS), olguların konstipasyon şikayetinin mevcut durumlarına olan etkisi Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi. Defekasyon frekansı, defekasyon süresi, gaita tipi, tamamlanmamış boşaltım hissi olguların doldurduğu haftalık gaita günlükleri ile değerlendirildi. Hastaların tedaviden memnuniyet düzeyleri belirlemek amacıyla Likert Tipi 5' li Skala kullanılarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of connective tissue manipulation (CTM) on severity of constipation and health- related quality of life (HRQOL) were investigated in patients with chronic constipation. This study was carried out on 52 patients. Patients were randomly divided into two groups; only suggestions for lifestyle changes and CTM in addition to suggestions for lifestyle changes. CTM was applied 15-20 minutes in a season, five days in a week, during four weeks. Suggestions for life style changes such as nutrition and physical activity were given to the patients in two groups. The patients were evaluated before and after the treatment using Constipation Severity Instrument (CSI) for constipation severity, Constipation Quality Life Instrument (KQAI) for patients' HRQOL, Bristol Stool Chart (BSC) for stool-type, Visual Analog Scale (VAS) for the impact of constipation complaint on current situation, 7 days-bowel dairy for clinical symptoms such as defecation frequency, defecation time, stool type, a feeling of incomplete evacuation. At the end of the treatment, patients' subjective perception improvement was recorded using five-point Likert-Type Scale.