Amputelerde futbolun performans üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of amputee soccer on performance
- Tez No: 339390
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma, ampute futbolcularda performans düzeyini saptamak ve performansı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, yaşları 18-45 yıl arasında değişen 12 ampute futbolcu (futbolcu grup) ve 13 sedanter ampute (sedanter grup) dahil edildi. Bireyler, vücut kompozisyonu, kassal kuvvet ve endurans, aerobik güç, anaerobik güç, esneklik, denge, hız-çeviklik, mobilite ve yaşam kalitesi yönünden değerlendirildi. Vücut kütle indeksi, vücut yağ yüzdesi ve bel çevre sonuçlarına göre ampute futbolcular ve sedanter amputeler arasında istatistiksel olarak futbolcular lehine anlamlı farklar bulundu (p0.05). Berg Denge Skalası ile elde edilen denge sonuçları gruplar arasında futbolcu grup lehine fark olduğunu gösterdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performance level and specify the factors affecting the performance in amputee soccer players. 12 soccer amputee players (soccer group) and 13 sedentary amputees (sedentary group), whose ages ranged between 18 and 45 years, were included in the study. Subjects were assessed in terms of body composition, muscular strength and endurance, aerobic power, anaerobic power, flexibility, balance, speed-agility, mobility, and the quality of life. According to the results of the body mass index, the percentage of body fat and the waist circumstance, statistically significant differences were found in favour of amputee soccer players (p0.05). Balance findings acquired by the Berg Balance Scale indicated difference between groups in favour of soccer group (p0.05).