Keman ve piyano çalan müzisyenlerde gövde stabilite ve enduransının ağrı ve yorgunluk üzerine etkisi
Effects of trunk stability and endurance on pain and fatigue in violinists and pianists
- Tez No: 339408
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, genç erişkin keman ve piyano çalan müzisyenlerde gövde ve üst ekstremite stabilite ve enduransının performans sırasındaki ağrı ve yorgunluk üzerindeki etkileri incelendi. Çalışma, 25?i keman, 25?i piyano çalan toplam 50 müzisyenin (yaş ortalaması=25.44 ± 4.81 yıl) katılımıyla gerçekleşti. Bireylerin, sosyo-demografik ve tanımlayıcı özellikleri anket aracılığıyla, performans sırasında hissettikleri ağrı düzeyi Vizüel Analog Skalası (VAS-P), yorgunluk düzeyi Modifiye Borg Yorgunluk Skalası (BORG) ile ve ağrı karakteristikleri Kısa Form McGill Ağrı Anketi ile belirlendi. Derin gövde stabilizatör kas kuvveti Pressure Biofeedback Unit (PBU) ile ölçüldü ve stabilizasyon kuvvet bulguları basınçtaki değişim (mmHg) olarak kaydedildi. Üst ekstremite kas enduransının değerlendirilmesinde modifiye Push Ups testi, eklem mobilitesinin değerlendirilmesinde ise Modifiye Beighton Hipermobilite Testi kullanıldı. Ayrıca, gövde kas enduransı ve skapular stabilite değerlendirildi. Tüm müzisyenlerde, M.Transversus Abdominus (MTrA) (r=0.335) ve MTrA-M.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of trunk and upper extremity muscles stability and endurance on pain and fatigue during performance were investigated in young adult violiniss and pianists. This study was carried out on 50 insrumentalist musicians (25 violinists, 25 pianists) (mean age= 25.44 ± 4.81 years). The subjects? socio-demographic and descriptive characteristics were evaluated. During performance, pain intensity was assessed with Visual Analog Scale (VAS-P) and fatigue level was assessed with Modified Borg Fatigue Scale (BORG). Pain characteristics were assessed with Short-form McGill Pain Questionnaire. Deep trunk stabilizer muscles were evaluated with Pressure Biofeedback Unit (PBU) and stabilising strength data were recorded as difference in pressure (mmHg). Subjects? trunk mucle endurance and scapular stability were evaluted. Modified Push Ups test was used for evaluating upper extremity endurance and Modified Beighton Hypermobility Test was used for assessing joint mobility. There was positive correlation between M.