Serebral palsili çocuklarda beslenme durumlarının saptanması
Determination of nutritional status in children with cerebral palsy
- Tez No: 339413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nutrition and Dietetics, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Serebral Palsili çocuklarda beslenme durumunun saptanması amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi polikliniğine başvuran 4-13 yaş grubundaki serebral palsi (SP) tanılı 71 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Bireylerin biyokimyasal parametrelerine (hemoglobin, ferritin, demir, folik asit, vitamin B12, albumin, total protein, kalsiyum) bakılmış, genel bilgi soru formu ve üç günlük besin tüketimi ile 24 saatlik fiziksel aktivite kaydı alınmış ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan çocuklar yaş gruplarına göre (4-6, 7-9 ve 10-13 yaş) sınıflandırılmıştır. Çocukların %28.2'sinin (n=20), WHO 2007 standartları açısından yaşa göre vücut ağırlıklarının (persentil değerleri), çok zayıf olarak değerlendirilen 3. persentilin altında olduğu saptanmıştır. Erkek çocukların %25.0'inin (n:11), kız çocukların %33.3'ünün (n=9) yaşa göre vücut ağırlığının 3. persentilin altında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate the nutritional status of children with Cerebral Palsy (CP), 71 CP diagnosed children, aged 4-13, admitted to Turkish Armed Forces Rehabilitation Center outpatient clinic were included to this study. In the study, a general questionnaire was applied, biochemical parameters (hemoglobin, ferritin, iron, folic acid, vitamin B12, albumin, total protein, calcium), 24-hour dietary intake recall for 3 days and physical activity levels were assessed, anthropometric measurements were taken. Patients included in the study were classified according to their ages (4-6, 7-9 and 10-13 years). According to WHO 2007 body weight standards (percentile ranks), 28.2% (n=20) of patients' percentile ranks were below 3rd percentile, assessed as underweight. Body weight of 25.0% (n:11) of boys and 33.3% (n=9) of girls were below 3rd percentile.