Serebral palsili bireylerin kaba motor fonksiyon düzeylerine göre beslenme ve yaşam kalite durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of nutritional and quality of life status BY gross motor functi̇on levels in individuals with cerebral palsy
  1. Tez No: 445496
  2. Yazar: SANİYE SÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Serebral Palsi'li (SP) çocuk ve ergenlerin beslenme durumları ve yaşam kalitelerinin saptanması amacıyla, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesine başvuran SP tanısı almış 5-15 yaş (8,7±3,32) arası 84 gönüllü çocuk ve ergen (erkek:45, %53,6, kız:39, %46,4) araştırma kapsamında yer almıştır. Çalışmaya dâhil edilen çocuk ve ergenlerin antropometrik ölçümleri alınmış ve bakımlarıyla ilgilenen bireylere anket formu uygulanarak çocuk ve ergene ait genel bilgiler, beslenme öyküsü ve yaşam kalitesi sorgulanmıştır. Çocuk ve ergenlerin beslenme durumlarının değerlendirilmesinde birbirini takip eden üç günlük besin tüketim kaydı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, 84 voluntary children and adolescents (between the ages of 5 and 15 years (8,7±3,32); male: 45, 53,6% and female: 39, 46,4%) who were diagnosed to have Cerebral Palsy (CP) and applied to Physiotherapy and Pediatric Rehabilitation, the Faculty of Health Sciences, Gazi University were included to determine the nutritional status and of life quality in children and adolescents with cerebral palsy. Anthropometric measurements of these children and adolescents were conducted and the individuals who were taking care of them were given a questionnaire form to obtain information about general information, nutritional habits and life qualities of the children and adolescents. Food consumption of the children and adolescents was recorded for three consecutive days to evaluate their nutritional status.