Diz osteoartritinde dizlik, esnek ve rijit bantlama kullanımının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison between the effects of using elastic taping, rigid taping and brace in knee osteoartritis
- Tez No: 339414
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma diz osteoartritli (OA) bireylerde dizlik, esnek ve rijit bant kullanımının yürüyüş üzerindeki direkt etkileri ile fonksiyonellik ,kas kuvveti ,eklem hareket açıklığı ve ağrı gibi parametreler üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 40-65 yaş arası, klinik ve radyolojik incelemeler sonucunda Amerika Romatoloji Birliği (ACR) kriterlerine göre bilateral diz OA tanısı konmuş 21 kadın birey dahil edilmiştir. Bu çalışmada diz OA?lı bireylere esnek, rijit bantlama ve dizlik uygulaması yapılmıştır. Uygulamalar sırasında herhangi bir sıra gözetilmemiştir. Bireylere uygulamalardan önce ve sonra değerlendirmeler yapılmıştır. Bireyler eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, kas kısalıkları ve yürüyüş parametreleri açısından değerlendirilmiş; ayrıca ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, fonksiyonellik WOMAC ile değerlendirilmiştir Bireylerin ağrı, eklem hareket açıklıklarında, sağ hamstring kas kuvveti, sol M.Quadriceps Femoris kas kuvvetinde, kas kısalıklarında, WOMAC İndeksi ve maksimum-minimum adduktor moment ortalama değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Her üç uygulama sonuçlarının ilk değerlendirme sonuçlarından daha iyi sonuçlar ortaya çıkardığı saptanmıştır. Farklılığı yaratanın ilk değerlendirme sonuçları olduğu görülmüştür (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları her 3 uygulamanın da ağrıyı azalttığını, kas kuvvetini arttırdığını, eklem hareket genişliklerini arttırdığını, kas kısalıklarını azalttığını, fonksiyonelliği arttırdığını, maksimum- minimum adduktor momenti azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare immediate effects on functionality, muscular strength, range of motion and pain among elastic taping, rigid taping and brace during walking people who have knee osteoartritis. The subjects were 21 women patients with an age range of 40-65 who were diagnosed as having bilateral knee OA according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria and radiological results. In this study subjects with knee OA were applicated elastic, rigid taping and brace. The queue of applications weren?t tended. Individuals were evaluated before and after practice. Individuals were evaluated in terms of range of motion, muscle strength, muscle shortness and gait parameters; also the pain was evaluated with visual analog scale (VAS), the functionality was evaluated with WOMAC. Pain, range of motion, muscle strength, right hamstring, left M.Quadriceps Femoris muscle strength, muscle shortness, WOMAC Index and average values of the maximum-minimum adductor moment of individuals was a statistically significant difference between assesments. It was found that assesments of all 3 application were better than initial assesment. The difference is found that the results of the initial assesments (p0,05). The results of this study indicate that reduced pain, increased muscle strength, increased range of motion, reduced muscle shortness, increased functionality, reduced the maximum-minimum adductor moment in all three applications.