Yaratıcı drama eğitiminin aday beden eğitimi öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ve eğilimleri üzerine etkisi
The effect of creative drama education on critical thinking skills and dispositions in preservice physical education teachers
- Tez No: 339420
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı, aday beden eğitimi öğretmenlerinin eleştirel düşünme (ED) becerileri ve eğilimleri üzerine yaratıcı drama (YD) eğitiminin etkili olup olmadığını araştırmak; ikinci amacı, YD eğitimi alan aday beden eğitimi öğretmenlerinde ED becerileri ve eğilimlerine yönelik kanıt/lar olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmak; üçüncü amacı ise, aday beden eğitimi öğretmenlerinde eleştirel düşünmeye yönelik değişimler olup olmadığını incelemektir. Araştırma gurubunu, Hacettepe Üniversitesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programında 2010-2011 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören 64 (deney grubu n= 34; kontrol grubu n= 30) aday beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden olan gömülü desenkullanılmıştır. Deney grubu toplam 30 saatlik YD eğitimi alırken, kontrol grubuherhangi bir drama eğitimi almamıştır. Nicel verilerin toplanmasında Kaliforniya Eleştirel Düşünme Becerileri Testi- Form 2000 (KEDBT-2000) ve Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (KEDEÖ)?nin Türkçe formları kullanılmıştır. Yansıtıcı öğrenci günlükleri ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler ise nitel veri kaynaklarını oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde Cronbach?s Alpha katsayıları hesaplanmış, tanımlayıcı istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ile bağımlı gruplarda t-testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Nitel veri seti ise, içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study was to examine whether creative drama (CD) education has an effect on critical thinking (CT) skills and dispositions of preservice physical education teachers. The second purpose was to seek evidence of critical thinking dispositions and skills among pre-service physical education teachers enrolled in creative drama classes. The third purpose was to seek changes in critical thinking skills and dispositions among pre-service physical education teachers. Participants comprised of 64 (treatment group n = 34; comparison group n = 30) pre-service physical education teachers attending the Physical Education Teacher Education (PETE) program over the fall semester of the 2010-2011 academic year at Hacettepe University?s School of Sport Sciences and Technology in Ankara. The embedded mixed methods research design was used in the study. The treatment group received a 30-hour creative drama education, while the comparison group did not. A Turkish version of the ?California Critical Thinking Skills Test-(CCTST) Form 2000? and the ?California Critical Thinking Dispositions Inventory? (CCTDI) were used to collect quantitative data. Qualitative data sources included reflective student journals and semi-structured interviews. Cronbach?s Alpha coefficient was calculated, descriptive statistics, analysis of variance (ANOVA), analysis of covariance (ANCOVA) and paired sampled t-tests were used for the quantitative data analysis. Content analysis was used to examine all qualitative data sources.