Farklı fizyoterapi-rehabilitasyon uygulamalarının el bileği propriosepsiyonu üzerine olan etkinliğinin karşılaştırılması
The comparative study on efficiency of different physiotherapeutic approaches in wrist proprioception
  1. Tez No: 339419
  2. Yazar: EMİN ULAŞ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Propriosepsiyon ile ilgili çalışmalar son yıllarda artan bir ilgiyle devam etmesine karşın el bileği ekleminin propriosepsiyonu hakkında pek az araştırma mevcuttur. Farklı fizyoterapi-rehabilitasyon uygulamalarının el bileği propriosepsiyonuna ve elin duyusuna olan etkilerini araştırmak üzere düzenlenen bu çalışmaya 60 sağlıklı gönüllü birey katılmıştır. Basit rastgele yöntemle kontrol grubu, vibrasyon grubu, egzersiz grubu ve proprioseptif egzersiz grubu olmak üzere dört farklı gruba ayrılan bireylere; özgün olarak tasarladığımız el bileği gonyometresi ile eklem pozisyon hissi değerlendirmesi, el dinamometresi ile kavrama hassasiyeti değerlendirmesi, Stabilizer Pressure Biofeedback® aleti ile elin basınç hassasiyeti değerlendirmesi, Semmes-Weinstein® monoflamentleri ile duyu algı eşiği değerlendirmesi ve diskriminatör ile iki nokta ayırımı değerlendirmesi yapılmıştır. Vibrasyon grubuna diyapazon ile el bileğine vibrasyon uygulaması, egzersiz grubuna üç hafta boyunca haftada üç seans geleneksel el bileği kuvvetlendirme egzersizleri ve proprioseptif egzersiz grubuna üç hafta boyunca haftada üç seans germe, stabilizasyon, perturbasyon, PNF teknikleri, aproksimasyon, manuel traksiyonu içeren proprioseptif eğitim verilmiştir. Tedavi öncesi yapılan değerlendirmeler tedavi sonrasında tekrarlanmış, elde edilen ölçüm sonuçları grup içi ve gruplar arası olacak şekilde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although studies concerned with proprioception goes on with arising interest in recent decades, there are very few researches existed about wrist proprioception. 60 healthy volunteers participated in this study which is arranged in order to seek the affects of different physiotherapy-rehabilitation practices to hand sensation and wrist proprioception. After dividing subjects randomizingly into four groups such as control group, vibration group, exercise group and proprioceptive exercise group; joint position sense assessed with a wrist goniometer originally designed by us, grip sensitivity evaluated with hand dynamometer, palm pressure sensitivity measured with Stabilizer Pressure Biofeedback®, sense perception threshold measured with Semmes Weinstein Monofilaments® and two point discrimination threshold detected with discriminator. With a diapason, vibration application was performed to wrist in vibration group, traditional wrist strengthening exercises were accomplished to exercise group three times per week, a total of three weeks and proprioception exercises including stretching, stabilization, perturbation, PNF techniques, approximation and manual traction were trained in proprioceptive exercise group three times per week, a total of three weeks. Then all measurements were repeated. Possible differences were inquired intra groups and inter groups.