Simvastatinin deneysel nöropatik ağrı modelinde etkisinin araştırılması ve nitrik oksidin rolü
Effects of simvastatin on experimental neuropathic pain model and the role of nitric oxide
  1. Tez No: 339443
  2. Yazar: ŞULE AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın amacı nöropatik ağrı oluşturulmuş sıçanlarda simvastatinin olası antinosiseptif etkisi ve bu etkiye nitrik oksidin katkısının değerlendirilmesidir. Toplam sekiz grup olmak üzere 48 adet Sprague-Dawley, yetişkin (200-250g), erkek sıçan kullanıldı. Bu çalışma ESOGÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu?nun onayıyla yapıldı. Siyatik sinirin ana dalının ligasyonuyla kronik konstriksiyon zedelenmesi oluşturulmuş sıçanlara 10 gün süreyle simvastatin(10,20mg/kg,i.p.) uygulandı. Simvastatinin antinosiseptif etkisi 0,3,7,10. günlerde termal hiperaljezi, soğuk allodini ve mekanik allodini testleriyle değerlendirildi. Ayrıca aynı testler simvastatinin etkin bulunan dozu(20 mg/kg,i.p.) ile birlikte L-NAME/L-Arginin(10mg/kg) kullanılarak bu etkideki nitrik oksidin rolü de değerlendirildi. Pozitif kontrol olarak nöropatik ağrının tedavisinde klinikte rutin olarak kullanılan tramadol(10mg/kg) sıçanlara uygulandı. Tüm testlerde pençe çekme eşikleri ve pençe çekme gecikmeleri ilacın uygulanmasından 30 dakika sonra kontrol ve sham gruplarına göre elde edildi. İstatistiksel analiz için grupların karşılaştırılmasında normal dağılan verilerde Tek Faktör Tekrarlı İki Yönlü (ANOVA) Varyans Analizi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar Holm-Sidak metodu ile yapıldı. Mekanik allodini testinde 3. günde Simvastatin 10-20mg/kg ve tramadol gruplarında; 10.günde tramadol ve simvastatin 20mg/kg gruplarında anlamlı olarak antinosiseptif etki saptanmıştır. L-NAME(10mg/kg)+Simvastatin (20mg/kg?da) 10.günde pençe çekme gecikmesinde anlamlı bir azalma görülmüştür. L-arginin+Simvastatin(20mg/kg) grubunda da 3.günde simvastatin(10-20mg/kg) ve tramadol grubuna göre pençe çekme eşiği anlamalı olarak azalmıştır. Termal hiperaljezi testinde gruplar arasında günlere göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Soğuk allodini testinde ise Simvastatin 20mg/kg grubunda 10.günde 3.güne ve kontrol grubuna göre pençe çekme gecikmesinde anlamlı bir artma görülmüştür(p? 0,01). Çalışmamızda simvastatin 20mg/kg dozunda sıçanlarda nöropatik ağrıyı anlamlı bir şekilde azaltmıştır. Sonuçlarımıza göre simvastatinin bu antinosiseptif etkisinde nitrik oksid yolağının da katkısının olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate putative antinociceptive effects of simvastatin and contribution of nitricoxide on experimental neuropathic pain model in rats. 48 male, Sprague-Dawley rats(200-250g) were divided into eight groups. The study was performed by approval from Experimental Animal Research Committe of ESOGU. Simvastatin(10,20mg/kg,i.p.)was administered intraperitoneally for ten days to rats which were injured by main root ligation of sciatic nerve in chronic construction injury model. The antinociceptive activity of simvastatin was evaluated by using mechanical allodynia, thermal hyperalgesia and cold allodynia on days of 0,3,7,10. Same tests were performed to assess role of nitricoxide, by using simvastatin(20mg/kg) with (10mg/kg)L-NAME/L-Arginine. Tramadol, used routinely in neuropathic pain treatment, was administered as a positive control. In all tests, hindpaw withdrawal thresholds and latencies were obtained for ligated, control and sham operated groups 30 minutes after drug or vehicle injections. The results were analysed by ANOVA. Simvastatin(10-20mg/kg) and tramadol groups significantly increased paw withdrawal latency on third day in mechanical allodynia. Simvastatin(20mg/kg) and tramadol groups significantly increased antinociceptive effect on tenth day. L-NAME+simvastatin(20mg/kg) combination was observed significant effect on tenth day. L-Arginin compared to simvastatin(10-20mg/kg) groups were significantly decreased paw withdrawal threshold on third day. There was no significant difference between groups in terms of thermal hyperalgesia. Simvastatin(20mg/kg) significantly increased paw withdrawal latency on day 10 compared to day 3 and control group in cold allodynia(p? 0,01). Simvastatin(20mg/kg) significantly decreased the neuropathic pain in our study. According to our results nitricoxide pathway may contribute to antinociceptive effect of simvastatin.