Simvastatinin deneysel alveol defektlerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of simvastatin on experimental alveolar bone defects
  1. Tez No: 225529
  2. Yazar: TUBA AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Statins, are the most effective and widely used drugs to lower cholesterol levels in hypercholesterolemia. Recently various studies confirmed that among statins, simvastatin has positive side effects such as stimulation of new bone formation, antiinflammatory effect and angiogenesis promotion. The aim of this study was to evaluate the effect of local application of different doses (2.2 and 0.5 mg) of simvastatin carried with HPS polymer carriers at the treatment of alveolar bone defects by using histologic, histomorphometric and immunohistochemistral techniques. Following in vitro simvastatin delivery experiment, four bone defects were created at the left and right maxilla and mandibula of 28 healthy guinea pigs. The first experimental region were filled with 2.2 mg simvastatin whereas the second filled with 0.5 mg simvastatin. Polymer carrier applied alone at the active control region. The last defect was left empty as the control region. Each group of 7 guinea pigs were sacrificed at 7th and 14th days for early and at 30th and 45th days for late evaluation after surgery. The histological and histomorphometric results showed that; simvastatin stimulated bone formation at statistically significant level when compared to control regions. Best results were obtained with 2.2 mg simvastatin and soft tissue inflammation gradually reduced during the experimental period. Although we observed different staining patterns during the experiment, both OPN and BSP expressions were found statistically similar between test and control regions showing no effect of different treatment modalities. Although simvastatin seems to promote bone healing, further experimental studies are needed to explore the unknown sides before clinical usage.
Özet (Çeviri)
Statinler, tıpta serum kolesterol düzeyini düsürmek için yaygın kullanılan ilaçlardır. Son zamanlarda çesitli çalısmalarda simvastatinin de yer aldıgı statin grubu ilaçların bu özelliklerinin yanı sıra, kemik olusumunu uyarma, antiinflamatuar etki gösterme ve anjiogenezisi arttırma gibi etkileri de oldugu bildirilmistir. Bu nedenle çalısmamızda 0.5 ve 2.2 mg olmak üzere farklı dozlarda ve HPS polimer tasıyıcı ile lokal uygulanan simvastatinin kobaylarda olusturulan alveolar kemik defektleri üzerine etkisini histolojik, histomorfometrik ve immünohistokimyasal yöntemler kullanarak degerlendirmek amaçlanmıstır. Simvastatinin polimer tasıyıcıdan in vitro salım deneyinin ardından, 28 adet saglıklı kobayın, sag ve sol maksilla ve mandibulasında yer almak üzere her hayvanda toplam 4 adet kemik defekti olusturulmustur. 1. deney bölgesine 2.2 mg, 2. deney bölgesine 0.5 mg simvastatin içeren polimer tasıyıcılar uygulanmıstır. Aktif kontrol bölgesinde tek basına polimer tasıyıcı uygulanırken, pasif kontrol bölgesinde defekt bos bırakılmıstır. Operasyonların ardından her grupta 7 adet olmak üzere kobaylar, 7 ve 14. günlerde erken, 30 ve 45. günlerde geç dönemde degerlendirilmislerdir. Yapılan histolojik ve histomorfometrik analizler sonucunda simvastatin uygulanan bölgelerde yeni kemik olusumunun kontrol bölgelerine göre istatistiksel olarak anlamlı daha fazla oldugu, en iyi sonucun ise 2.2 mg simvastatin ile elde edildigi ve baslangıçta izlenen yumusak dokudaki inflamasyonun deney süresince giderek azaldıgı bulgulanmıstır. Immünhistokimyasal degerlendirmede ise farklı boyanma paternleri izlense de, deney boyunca bölgeler kendi içlerinde ve birbirleriyle karsılastırıldıgında OPN ve KSP ekspresyonu açısından istatistiksel anlamlı farklılık olmadıgı, bu nedenle boyanma paternlerinin uygulanan tedavi seklinden bagımsız oldugu izlenmistir. Simvastatinin kemik yapımında olumlu katkısı oldugu, ancak klinik kullanımına geçilmeden önce konunun açık yönlerine cevap aranan deneysel çalısmalara gereksinim vardır.