Futbolcularda 8 haftalık hazırlık dönemi antrenmanlarının fiziksel, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of 8 weeks preparation period training on physical, physiologic and biochemical parameters of football players
  1. Tez No: 339450
  2. Yazar: AYŞE PAKDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; futbolcularda 8 haftalık hazırlık dönemi antrenmanlarının fiziksel, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-23 yaş arasındaki sağlıklı ve düzenli antrenman yapan 18 erkek futbolcu katılmıştır. Deneklere 8 hafta boyunca haftada 6 gün antrenman programı uygulandı. Deneklere fiziksel ve fizyolojik parametre olarak boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), bel ve kalça çevresi, maxVO2, anaerobik güç, istirahat kalp atım sayısı (İKAS), sistolik kan basıncı (SKB) ve diastolik kan basıncı (DKB), biyokimyasal parametre olarak kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserit, sodyum, potasyum, klor, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve vitaminD3 ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler SPSS for Windows 16.0 paket programında analiz edildi. Ön test ve son testler arasındaki anlamlılık için Paired Samples T Testi ve Wilcoxon Testi uygulandı. DKB, klor, fosfor ve vitaminD3 değerlerinde p0.05). Sonuç olarak 8 haftalık hazırlık dönemi antrenmanları, futbolcuların yaş aralığından dolayı fiziksel parametrelere etkisi olmadığı ancak fizyolojik ve biyokimyasal parametrelere olumlu etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effect of 8 weeks preparation period training programs on physiologic, physical and biochemical parameters of football players. Football players (n:18) who were between 18 and 23 years old participated in this study. Training program (8 weeks and 6 days per week) was applied on subjects. Height, weight, body mass index, body fat percentage, waist and hip circumference, MaxVO2, anaerobic force, resting heart rate, systolic blood pressure and diastolic blood pressure measurements was applied as physical and physiologic parameters; cholesterol, LDL, HDL, triglycerides, sodium, potassium, chloride, phosphorus, magnesium, calcium, iron, zinc and vitamin D3 measures was applied as biochemical. Obtained data were analyzed by SPSS 16.0 program. Paired Samples T-Test and Wilcoxon Test were used for statistical significance of data. Significance was found in diastolic blood pressure, chloride, phosphorus and vitamin D3 (p0.05). As a result, it can be said that to be positive effects of 8 weeks preparation period training program on physiological and biochemical parameters and that there is no effect to physical parameters because of age range of football players.