Hazırlık döneminde profesyonel futbolcuların atletik performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 40530
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ÇOKSEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye II. lig Futbol Takımlarından Kahramanmaraşspor profesyonel futbol takımının 20 profesyonel futbolcusunun 4 haftalık hazırlık dönemlerinde, hazırlık dönemi öncesi ve sonrası olarak 8 fiziksel performans değişkeni (yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, esneklik, aerobik güç [Maks. VO2L anaerobik güç, sürat) incelendi. Bu çalışmaya katılan 20 futbolcunun ortalama olarak yaş; 21,1 ± 2,9 yıl, boy; 177 ± 0,1 cm., vücut ağırlıkları hazırlık dönemi öncesi 71,2 ± 6,5 kg., sonrası 70,6 ± 6,2 kg., değişim oranı ise % 1,77 ± 1,4 kg. fark -0,65 ± 0,009 kg olarak ölçüldü. İstatistiksel olarak öncesi ile sonrası arasındaki fark anlamlı bulunamadı. (P >0,05) Futbolcuların vücut yağ oranları hazırlık öncesi % 8,1 ± 1,3, sonra % 7,7 ± 1,1, farkı -0,4 ± 0,8, oranı % 5 ± 1,3 olarak bulundu. Bu düşüş, istatistiksel olarak anlam lı bulunamadı. (P>0,05) Hazırlık dönemi öncesi bel esneklik ortalamaları 23,1±4,42 cm olarak, hazırlık dönemi sonrası bel esneklik ortalamaları 23,95±4,21 cm. olarak ölçüldü. İki ölçüm arasındaki fark 0,85 ±0,12 cm., değişim oranı ise % 4 ± 3,05 cm. olarak bulundu ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. (P>0,05) Futbolcuların hazırlık dönemi öncesi aerobik kapasiteleri (Maks. VO2) ortala ma 52,7± 1,9 ml/kg/dk. olarak, hazırlık dönemi sonrası aerobik güç (Maks. VO2) kapa siteleri 53, 1± 2 ml/kg/dk. olarak ölçüldü. Aralarındaki fark 0,4 ± 0,5 ml/kg/dk. olarak bulundu ve değişim oranı % 0,7± 0,4 ml/kg/dk olarak tesbit edildi. Futbolcuların aero--47- bik güç (Maks. VO2) hazırlık öncesi ve sonrası değerleri birbiri ile karşılaştırıldığında, hazırlık dönemi sonrası meydana gelen artma istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. (P>0,05). Futbolcuların hazırlık dönemi öncesi anaerobik güç değerleri ortalama 114,4 ± 8,7 kg-m/sn., hazırlık dönemi sonrası anaerobik güç ölçüm değerleri orta- 1 lama 116,1 ± 8,6 kg-m/sn. olarak bulundu. Hazırlık dönemi öncesi ve sonrası anaerobik güç değerleri arasındaki fark +1,9 ± 7,3 kg-m/sn.ve değişim oranı ise %1,5 ± 0,9 kg m/sn. olarak bulundu. (P>0,05). Futbolcuların sürat ölçüm (50m. Koşu) değerleri hazırlık dönemi öncesi 6,84 ± 1,54 sn. hazırlık dönemi sonrası 6,7 ± 0,4 sn. olarak ölçüdü. Hazırlık dönemi öncesi ve sonrası değerlerin farkı-0,13 ±0,11 sn. değişim oranı % 1,9 ± 1,7 sn. olarak bulundu. (P>0,05) Elde edilen bulgular ışığında futbolcuların hazırlık dönemi antrenmanları sonucu 8 fiziksel parametresinde istatistiksel olarak bir artış bulunamadı. (P>0,05). Futbolcuların hazırlık dönemi antrenmanları sonucu meydana gelen bu değişikliğin sporcuları bir sezon boyunca yapacakları yüklenmelere hazır hale getirdiği kana atinde değiliz. Futbolcuların hazırlık dönemi antrenman süresini 6 hafta olarak yapmaları ve bu antrenmanların yoğunluğu, kapsamı, süresi, sıklığı ideal düzeyde ayarlanmalıdır. Futbolcuların hazırlık dönemi sonunda daha yüksek bir performans elde et melerinin gerekliliği ve sezon boyu yüklenmelere hazır hale getirilmeleri ile daha başarılı sonuçların başlangıcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
-48- 7. SUMMARY The analysis of the 8 physiological characteristics of Kahramanmaraşspor pro fessional succer team's (one of the second league team of Turkey) 20 Professional players have been researched before and after their training period for 4 weeks (these 8 tests were age, height, weight, flexibility, percent body fat, aerobic power (Maks. V02), anaerobic leg power and run test) Average age of these 20 players were 21,1 ±2,9 year. Height were 1.77 ±0.1 cm. Body weights before 71.2 ± 6.5 kg. and after 70,6 ± 6,2 kg. change average was only 1,77 ±1,4 kg. and difference was -0,65 ± 0,009 Kg. measured. This difference is not significantly. The percent body fat scale of players before the training was % 8,1 ± 1,3 after the training % 7,7 ± 1,1 difference was -0,4 ± 0,8 scale % 5 ±1,3 found. Even this reduction was not sıgnıfantly as of statistical. (P>0,05) The flexibility of players has measured before the training was 23,1 ± 4,42 cm. and after measured was 23,95 ± 3,05 cm. even this difference is not found significantly (P>0,05) The aerobic power (Maks. V02) of the players was measured before average was 52,7 ± 1,9 ml/kg/min. and after measured (Maks. V02) was 53,1 ±2 ml/kg/min. differ ence between these two measurement was 0,4 ± 0,5 ml/kg/min. and changing scale is found as % 7 ± 0,4 ml/kg/min. when we compared before and after measurement this-49- increase was not found significantly as of statistical. The anaerobic leg power of the players was measured average 114,4 ± 8,7 kg- m/sec. and after measured 116,1 ±8,6 kg-m/sec. difference of these two measurements was +1,9 ± 7,3 kg-m/sec. and change scale is found % 1,5 ± 0,9 kg-m/sec. (P>0,05) The run test values of the players (run 50 m) was measured: before 6,84 ± 1,54 sec and after 6,7 ±0,4 sec. difference of these two measurements is -0,13 ± 0,11 sec. and change scale was found % 1,9 ± 1,7 sec. (P>0,05) According to these values and results of players training period at the end of analysis of the 8 physiological characteristics wasn't increased enough as statistical (P>0,05) We don't think that during training programme these changes values of the play ers was not significantly enough for whole league so we advised that to increase the training period to 6 weeks from 4 weeks. And well-balanced programme must be applied such as how often, how long density and ideal level of studies must be arranged. We also think that it's necessary to get high performance of the players at the end of training programme is to make them beginning of more successfull results during the league...