İyonize radyasyon uygulanan sıçanların beyin dokusunda nitrozatif stres üzerine Nigella Sativa'nın etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nigella sativa on nitrosative stres in the brain tissue of rats exposed to ionising radiation
- Tez No: 339452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER CAN DEMİRTAŞ, PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda amacımız, antioksidan etkisi birçok çalışma ile gösterilmiş olan Nigella sativa (NS)?nın beyin dokusunda iyonize radyasyona (İR) bağlı oluşabilecek oksidatif hasara karşı engelleyici etkisinin olup olmadığını değerlendirmekti. Çalışmada sıçanlar; Standart Kontrol Grubu (Grup A, n=8), timokinon (TQ) için Kontrol Grubu (Grup B, n=8), Çörek Otu Yağı (ÇOY) için Kontrol Grubu (Grup C, n=8), İyonize Radyasyon Grubu (Grup D, n=10), Timokinon + İyonize Radyasyon Grubu (Grup E, n=10) ve Çörek Otu Yağı + İyonize Radyasyon Grubu (Grup F, n=10) olmak üzere toplam 6 gruptan (n=54) oluşturuldu. Kontrol grupları dışındaki grupların hepsine tüm kafaya ilk gün 5 Gy tek doz iyonize radyasyon uygulandı. ÇOY, ilk dozu ışınlamadan 1 saat önce olmak üzere 10 gün boyunca sıçanlara gavaj yoluyla verildi. TQ?un ise ilk dozu ışınlamadan 30 dk. önce olmak üzere 10 gün boyunca intraperitoneal olarak verildi. Çalışma sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek beyin dokusu örnekleri alındı. Alınan doku örneklerinden nitrik oksik sentaz (NOS) enzim aktivitesi, nitrik oksit (NO) ve peroksinitrit (OONO?) seviyeleri gibi oksidan/antioksidan parametreler çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of our study was to investigate the protective effect of Nigella sativa (NS), a known antioxidant agent investigated in previous studies, against radiation-induced oxidative damage in brain tissue. A total of six study groups (n=54) were included in the study; Standard Control Group (Group A, n=8), Control Group of thymoquinone (TQ) (Group B, n=8), Control Group of Nigella sativa oil (Group C, n=8), Ionising Radiation alone Group (IR) (Group D, n=10), thymoquinone plus Ionising Radiation Group (Group E, n=10) and Nigella sativa oil plus Ionising Radiation Group (Group F, n=10). All of the groups except standard control group received 5 Gy ionising radiation in a single dose to total cranium. Nigella sativa oil was administered to the rats 1 hour before irradiation for the first dose and during ten days orally. TQ was administered 30 min before irradiation and during ten days intraperitoneally. At the end of the study, rats were sacrified and brain tissues were removed. The oxidant/antioxidant parameters such as nitric oxide synthase (NOS), nitric oxide (NO) and peroxinitrite (OONO?) were determined.