II.Ürün soya tarımında farklı dozlarda ve zamanlarda uygulanan azotlu gübrenin verim ve kalite özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 33948
  2. Yazar: AYŞEN KIRILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışına, C.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 1993 yılı ikinci ürün yetiştirme döneminde (Haziran - Ekim) yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrar lamalı olarak kurulmuştur. Farklı dozlardaki asot gübresinin Çukurova bölgesinde üretimi yapılan A3127 soya çeşidinin verim ve kalitesi üser ine etkileri incelenmiştir. Asot gübresi ekimde I. sulama ve II. sulamadan önce olmak üzere üç farklı samanda ve 11 farklı dozda uygulanarak denenmiştir. Araştırmada incelenen özelliklere ait değerler aşağıda özetlenmiştir. Bitki Boyu: Uygulamalardan elde edilen bitki boyu değerleri 59.35-65.82 cm arasında değişim göstermiş ve 5 farklı grup altında toplanmıştır. En yüksek bitki boyu ekim sırasında uygulanan 6 kg N/da gübre uygulamasından, en düşük bitki boyu ise kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Bitki boyu ile ilk meyve yüksekliği, bakla sayısı, boğum sayısı, 1000 dane ağırlığı, yağ oranı, protein »oranı ve tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumlu bir ilişki saptanmıştır. Bitki boyu ile ilk meyve yüksekliği, dal sayısı, nodosite ağırlığı, meyvedeki tohum sayısı ve hasat indeksi arasında öneminin bir ilişki saptanmıştır. tik Meyve Yüksekliği: Araştırmada elde edilen ilk meyve yüksekliği değerleri 7.95-11.07 cm arasında değişim göstermiştir ve 3 grup altında toplanmıştır. İlk meyve yüksekliği yönünden en büyük değeri ekim sırasında uygulanan toplam 6 kg N/da gübre uygu laması ile sağlanmıştır. En düşük değer ise kontrol parselinden sağlanmıştır. İlk meyve yüksekliği ile bakla sayısı, boğum sayısı, 1000 dane ağırlığı, yağ oranı, protein oranı ve tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumlu; dal sayısı, nodosite -61-ağırlığı, meyvadaki tohum sayısı ve hasat, indeksi arasında önemsiz bir ilişki saptanmıştır. Bitki Başına Bakla Sayısı: Uygulamalardan elde edilen bitki başına bakla sayısı değerleri 37.02-55.72 (ad /bitki) arasında değişim göstermiş ve 3 farklı grup altında toplanmıştır. Araştırmada bitki başına en yüksek bakla sayısı 55.72 (ad /bitki) ile ekimde, I. ve II. sulamadan önce (10+5+5) olmak üzere toplam 20 kg N/da gübre uygulamasından sağlanmıştır. En düşük bakla sayısı ise 37.02 (ad/bitki) ile kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Bitki başına bakla sayısı ile boğum sayısı, 1000 dane ağırlığı, yağ oranı, protein oranı ve tohum verimi arasında önemli ve olumlu; bakla sayısı ile dal sayısı, nodosite ağırlığı, meyvedeki tohum sayısı ve hasat indeksi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Boğum Sayısı: Uygulamalardan elde edilen bitki başına boğum sayısı değerleri 14.13-16.03 (ad /bitki) arasında değişim göstermiş ve 7 grup altında toplanmıştır. Araştırmada bitki başına en yüksek boğum sayısı 16.03 (ad /bitki) ile ekimde, I.sulama ve II. sulamada (10 + 5+5) olmak üzere toplam 20 kg N/da gübre uygulaması sağlamıştır. En düşük boğum sayısı 14.13 (ad/bitki) ile kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Boğum sayısı ile 1000 dane ağırlığı, yağ oranı, protein oranı ve tohum verimi arasında istatistik! olarak önemli ve olumlu; botum sayısı ile dal sayısı, nodosite ağırlığı, tohum sayısı ve hasat indeksi arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Dal Sayısı: Araştırmada elde edilen dal sayısı değerleri 1.87-3.42 (ad/bitki) arasında değişim gösterirken 3 farklı grup altında toplanmıştır. Bitki başına en düşük dal sayısı 1.87 (ad /bitki) ile ekimde, I. ve II. sulamada (10+5+5) olmak üzere toplam 20 kg N /da gübre uygulaması sağlarken, en yüksek dal. sayısı ise kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Dal -62-sayısı ile nodosite ağırlığı. tohum sayısı, hasat indeksi arasında istatistik! olarak önemli ve olumlu; dal sayısı ile 1000 dane ağırlığı, protein oranı ve tohum verimi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Nodosite Ağırlığı: Uygulamada bitki başına düşen nodosite ağırlığına ait ortalama değerler 0.05-0.86 gr arasında değişerek 9 farklı grup oluşmuştur. En düşük değer ekimde, I. ve II. sulamadan önce (9+5+4) olmak üzere toplam 18 kg N/da gübre uygulamasından, en yüksek değer ise kontrol parselinden elde edilmiştir. Nodosite ağırlığı ile tohum sayısı ve hasat indeksi arasında önemli ve olumlu; nodosite ağırlığı ile 1000 dane ağırlığı, yağ oranı, protein oranı ve tohum verimi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. IÖÖ0 Dane Ağırlığı: Azot uygulamalarına göre 1000 dane ağırlığına ilişkin ortalama değerler 5 farklı grup oluşturmuş en yüksek değer 141.77 gr ile ekimde, I. ve II. sulamadan önce (10+5+5) olmak üzere toplam 20 kg N/da gübre uygulamasından, en düşük değer ise 123.21 gr ile kontrol parselinden elde edilmiştir. 1000 dane ağırlığı ile yag oranı, protein oranı ve tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumlu; 1000 dane ağırlığı ile tohum sayısı ve hasat indeksi arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Yağ Oranı: Uygulamalardan saptanan yağ oranı değeri % 20.80 ve % 23.00 arasında değişim göstermiş ve 5 farklı grup meydana getirmiştir. En yüksek yağ oranı % 23.00 ile ekimde, I. ve II. sulamada (8+4+4) olmak üzere toplam 16 kg N/da gübre uygulamasından, en düşük yağ oranı % 20.80 ile kontrol parselinden elde edilmiştir. Yağ oranı ile protein oranı ve tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumlu; yağ oranı ile tohum sayısı ve hasat indeksi arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. -63-Protein Oranı: Uygulamalardan saptanan protein oranı değerleri % 26.77 ve % 37.92 arasında değişim göstermiş ve 4 farklı grup altında toplanmıştır. En yüksek protein oranı ekimde, I. ve II. sulamadan önce uygulanan 20 kg N/da gübre uygulamasından sağlanmıştır. Sn düşük protein oranı ise ekim sırasında uygulanan toplam 2 kg N/da gübre uygulamasından elde edilmiştir. Protein oranı ile tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumlu; protein oranı ile tohum sayısı ve hasat indeksi arasında önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Bakladaki Tohum Sayısı"- Asot uygulamalarına göre bakladaki tohum sayısı değerlerine ilişkin ortalama değerler tek grup altında toplanmıştır. En düşük değer ekimde, I. ve II. sulamadan önce uygulanan 20 kg N/da gübre uygulamasından elde edilirken, en yüksek bakladaki tohum sayısı ise kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Bakladaki tohum sayısı ile hasat indeksi arasında istatistiki olarak olumlu ve önemli, bakladaki tohum sayısı ile tohum verimi arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Hasat îndeksi: Uygulamalardan elde edilen hasat indeksi değerleri % 0.33 ve % 0.41 arasında değişim gösterirken 5 grup altında toplanmıştır. En yüksek değer % 0.41 ile kontrol parsellerinden elde edilirken, en düşük değer ise ekimde, I.ve II. sulamadan önce (10 + 5+5) olmak üzere toplam 20 kg N/da gübre uygulaması ile sağlanmıştır. Hasat indeksi ile tohum verimi arasında istatistiki olarak önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Dekara Tohum Verimi: Araştırmada elde edilen dekara tohum verimi değerleri 191.23-254.67 (kg/da) arasında değişim göstermiş ve 3 grup altında toplanmıştır. Tohum verimi yönünden en düşük değeri kontrol parsellerinden elde ederken, en yüksek değeri ise ekimde, I. ve II. sulamadan önce uygulanan 20 kg N/da gübre uygulamasından sağlanmıştır. -64-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department of Çukurova University Agriculture Faculty, as a second crop 1.993. Field experiment was designed in complete randomised blocks with three replications. Effects of nitrogen fertiliser on yield and quality of soybean cv. A3 127, which is commonly grown in Çukurova region were investigated, seeds were inoculated before seeding. Nitrogen fertiliser was equally applied in three different times such as at planting before the first and of the second irrigation. In this research, the observed results relating to the characters were as follows: Plant Height: The plant height from treatments ranged from 59.35-65.83 cm, creating five different statistical groups. The tallest plants height were obtained from 6 kg nitrogen /da fertilised at the sowing time, while the shortest plants height were obtained from control plots. Positive significant correlation was found between plant height and each of lowest pod height, number of pod /plant, number of nodes /plant, 1000- seed weight, oil content, protein content and seed yield and non significant correlation was found between plant height, first pod and, number of branch /plant, weight of nodules per plant, seed number /pod, and harvest index. First Pod Height: First pod height in relation to treatments varied from 7.95-11.07 cm, creating three different statistical groups. The highest first/pod height was obtained from 6 kg nitrogen /da fertilised at the sowing time, while the lowest first pod height was obtained from control plots. The result indicate that the first pod height positivly and significantly correlated with the highest -65-number of pod /plant, number of nodes /plant, 1000- seed weight, oil or protein content and seed yield; and non significant correlated with number of branches /p lant, weight of nodules per plant, seed number /pod, and harvest index. Number of Pods/Plant: The number of pods/plant from treatments created in three different statistical groups. The higher pod /number was (55.72) produced by 20 kg nitrogen /da