Çukurova koşullarında hyoscyamus niger'de ( siyah banotu ) farklı ekim ve hasat zamanlarının drog verimleri ve alkaloit oranlarına etkisi
- Tez No: 33949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma alanında, Eylül 1993-Agustos 1994 tarihleri arasında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrar i amali olarak yürütülmüştür. Deneme 5 farklı ekim zamanı < ikisi sonbahar, üçü ilkbahar) ve üç değişik hasat zamanında s Sırasıyla III. IV. ve V. ekim zamanlarında 87.62-47.37 cm., 88. 47-39. 78 cm., »86.59-51.69 cm. arasında değişim göstermiştir. 8e 1 isme dönemlerine göre de »ICiçe-k lenme öncesi, çiçek lenme sırası ve sonrası) bitki boylarında değişim görülmüştür. En yüksek değer s Sırasıyla III. IV. ve V. ekim zamanlarında 313.64-586.38 kg/da, 808.81-875.45 kg/da, 558. 54 -SOS.79 kg /d a arasında deQ işim gös ter mistir. Be 1 i şme dönemlerine göre de s Sırasıyla III. IV. ve V. ekim zamanlarında 39.47-177.64 kg/da, 3i.84-59.13 kg/da ve 77.98- 178.07 kg/da arasında değişim göstermiştir. Gelişme dönemlerine göre de (çiçeklenme öncesi, çiçeklenme sırası ve sonrası) drog herba verimlerinde değişim göstermiştir. En yüksek değer (177.64 kg/da) çiçeklenme sonrasında elde edilmiştir. 4. Drog Folia Verimi s Sırasıyla III. IV. ve V. ekim zamanlarında 3i.90-48. 15 kg/da, 21.63-84.80 kg/da ve 55.81- 78.85 kg/da arasında değişim göstermiştir. Gelişme-44- dönemlerine göre de {çiçeklenme öncesi, çiçeklenme Birası vb sonrası) drog folia verimlerinde değişim göstermiştir.En yüksek değer {78.25 kg /da > çiçeklenme sarasında elde edi İmiştir. 5. Total Alkaloit Oranı
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out at the experimental land of Çukurova university Agriculture Faculty Department of Field Crops between September 1993- August 1994. The experiment was designed as split plots with four replications. Fresh and dry herb yields, dry leaves yields and rates of total alkaloid and yield of total alkaloid of Hyoscyamus niger (Henbane) was studied of different sowing dates {two sowing dates in outumn and three ones in spring time) and different harvesting time (pre- flowering, full flowering and post flowering stages) in ecological conditions of Adana. In this research, the observed results relating to the caracters were as follows. 1. Plant Height (cm) : Plant height varied between 27.62-47.37 cm., 28.47-39.72 cm' 26.59-51.69 cm. at III. IV. and V. sowing dates respectively. Also plant height varied according to development stages (pre-full and pot-f lowering). The highest value (51.69 cm.) obtained from post- flowering stage. 2. Fresh Herb Yield