Hipoksi antrenmanlarının elit yüzücülerde solunum parametreleri (MVV, FVC, SVC, FEV1, FEV3, RC) değerleri üzerine etkisi
The effect of hypoxia training on respiratory parameters (MVV, FVC, SVC, FEV1, FEV3, RC) values in elite swimmers
- Tez No: 905283
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elit yüzücülerde kaydedilen fizyolojik reaksiyonlar, farklı antrenman türlerine göre değişebilmektedir. Bu araştırmanın amacı hipoksi antrenmanlarının elit yüzücülerde solunum parametreleri (MVV, FVC, SVC, FEV1, FEV3, RC) değerleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 12 elit yüzücüden oluşmaktadır. Veriler Spirometrik ölçümlerle elde edilmiştir. Solunum parametreleri, maksimum gönüllü ventilasyon (MVV), zorlu vital kapasite (FVC), yavaş vital kapasite (SVC), birinci saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEV1), üçüncü saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEV3) ve rezidüel kapasite (RC) gibi değerleri içermektedir. Elde edilen verilerin analizinde ilişkili (bağımlı) örneklemler için t testi (Paired Samples t testi) ve non-parametrik test olan ve yine bir gruba ait (tekrarlı) iki ölçümün ortalamalarını karşılaştırmada kullanılan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında solunum parametreleri arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Sonuç olarak bu çalışmada hipoksi antrenmanın solunum parametreleri üzerinde etkisinin olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Physiological reactions recorded in elite swimmers may vary according to different types of training. The aim of this study was to investigate the effect of hypoxia training on respiratory parameters (MVVV, FVC, SVC, FEV1, FEV3, RC) values in elite swimmers. Experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 12 elite swimmers. Data were obtained by spirometric measurements. Forced Expiration Volum (FEV1), Forced Vital Capacity (FVC), Maximum Voluntary Ventilation (MVV) and Slow Vital Capacity (SVC) were measured. Paired Samples t test and Wilcoxon Signed Ranks Test, which is a non-parametric test and used to compare the means of two measurements belonging to one group (repeated), were used to analyze the data obtained. SPSS 20.0 package program was used for data analysis. No significant difference was found between the respiratory parameters in the analysis results. As a result, it can be said that hypoxia training had no effect on respiratory parameters in this study.