Türkiye'de erozyon sorunu ve Cumhuriyet dönemi boyunca yapılan erozyon kontrol çalışmalarının incelenmesi
- Tez No: 33951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
VII ÖZ Bir envanter çalışması olan bu araştırmanın amacı, Türkiye'de toprak erozyonu sorununu incelemek ve Cumhuriyet Dönemi boyunca erozyon ile ilgili yapılan çalışmaları derlemektir. Yapılan çalışmada, Türkiye topraklarının %86-87'smın çeşitli derecelerde erozyona uğradığı tespit edilmiştir. Bu kadar yüksek oranda erozyonun oluşması, Türkiye'nin sahip olduğu dik ve engebeli eğimler, düzensiz yağışlar, yanlış arazi kullanımı, orman yangınları ve erozyona elverişli jeolojik yapı gibi faktörlerin bir sunucudur. Bunun yanında, erozyon kontrol çalışmalarında görev alan kuruluşların yasal sorumlulukları ve yaptıkları çalışmaların yetersizliği, erozyona uğrayan alanların artışında önemli diğer bir neden olarak belirmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The purpose of this survey study was to evaluate degree of the erosion problem and its control in Turkey since the Republic period was started in Turkey. Based on this study, 86-87 % of Turkish land high percentage of the erosion in Turkey is closely related to steep and rough slopes, irregular rainfaal, unproper land use, forest fire and geological structure suitable to erosion. In addition to the above reasons, limited working conditions of the organizations, which are responsible from the erosion problems, are the other reasons to increase soil erosion in Turkey.