Pozantı ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı kiraz çeşitlerinin döllenme biyolojileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 33952
  2. Yazar: MEHMET SÜTYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
-XII- ÖZ 1992-1993 yalları arasında yapılan, bu araştırmada Pozantı Araştırma Merkezi' nde yetiştirilen 7 kiraz çeşidinin (Sarı, Ömerli, Akşehir Napolyonu, 09Q0 Ziraat, Mertoa Marvel, Merton Bigarreau ve Noble) döllenme biyolojileri incelenmiştir. Bu amaçla incelenen çeşitlerin İn vj'tro şartlarda çiçek tozu canlılık ve çimlenme yetenekleri, çiçek tozu üretim miktarları ile serbest tozlanma, kendileme ve karşılıklı tozlanma durumlarında meyve tutma düzeyleri ve elde edilen meyvelerde meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve yüksekliği, çekirdek ağırlığı, meyve eti/çekirdek ağırlığı oranı, suda çözünebilir kuru madde (S.Ç.K.M.), pH, asit miktarı, meyve kabuğu parlaklık ve rengi (L*,a*,b*) gibi kalite kriterleri araştırılmıştır. Araştırmadaki bütün çeşitlerin çiçek tozu üretim miktarları yanında canlılık ve çimlenme yetenekleri de genelde yüksek oranlarda çıkmıştır. Sarı ve Noble çeşitleri için diğer tüm çeşitlerin uygun tozlayıcı oldukları görülmüştür. Meyve tutma düzeyleri % 1 ile % 45 arasında değişmiştir. Farklı tozlayıcı lar m meyve kalite kriterlerine pratik bakımdan pek önemli sayılmayacak ölçüde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-XIII- ABSTRACT In this study, fertilization biology of seven cherry (Sarx, Ömerli, Akşehir Napolyonu, O900 Ziraat, Merton Marvel, Merton Bigarreau and Noble) varieties Was investigated between 1992 and 1993 in Pozantı Research center. For this purpose, pollen quality criteria like viability, germination ability and pollen production In vitro conditions with fruit set level in free pollination self and cross pollination, fruit weight fruit width, fruit lenghth, fruit height, seed weight fruit flesh/seed weight ratio, TSS, pH titratable acidity, brightness of fruit skin and fruit colour (L*,a*,b*) were examined. Pollen production quality viability and germination ability of all varieties used in this study were obtained in high ratios. For Sari and Noble varieties all varieties were found to be good pollinizers. Fruit set level changed between. 1 % and 45 %. Different pollinizers did not have significant effect on the fruit quality criteria.