Koşu bandı egzersizinin penisilinle oluşturulan epileptiform aktiviteye etkisi
Effect of treadmill exercise on the penicillin-induced epileptiform activity
- Tez No: 339521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Spor, Physiology, Neurology, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kısa, orta ve uzun süreli (15, 30 ve 60 dk) koşu bandı egzersizinin, sıçanlarda oluşturulan epileptiform aktivitenin frekans ve amplitüdüne etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 15, 30, 60 dk ve kontrol olmak üzere dört grup oluşturularak ve her grupta n:8 olmak üzere 32 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar 90 gün boyunca her gün aynı saatte belirlenen protokol ile koşturuldu. Son bölümde sıçanların sol korteksine 500 IU penisilin mikro enjeksiyon yöntemiyle verildikten sonra 4 kanallı PowerLab veri kazanım ünitesiyle üç saat boyunca elektrokortikogram (ECoG) kaydı yapıldı. Alınan kaydın frekans ve amptlitüd değerleri analiz edildi. Bulgular: Penisilinle oluşturulan epileptiform aktivitenin frekansını en etkili ve en kısa sürede azaltan aktivite 15 dakikalık egzersiz grubuydu. 15 dk?lık koşubandı grubunda epileptiform aktivitenin frekansı 70. dakikada anlamlı düzeyde azaldı ve bu anlamlılık deney sonuna kadar devam etti. 30 ve 60 dk?lık egzersiz grubunda ise epileptiform aktivite oluşturulduktan 90 dk sonra frekansın anlamlı düzeyde azaldığı ve bu anlamlılığın 180. dakikanın sonuna kadar devam ettiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is to ascertain how a treadmill exercise for short, intermediate and long duration -i.e., 15-minute, 30-minute and 60-minute exercises may affect frequency and amplitude of epileptiform activity that is induced on rats. Material and Method: In the study a total of 32 rats were used in four 8-rat groups of 15-minutes, 30-minutes, 60-minutes exercise and the control group. Rats were run on a certain protocol everyday at the same time for 90 days. In the late part, elektrocortikogram (ECoG) recording were conducted for 3 hours with the 4-channel PowerLab data acquisition unit after administering 500 IU penicillin in the left cortex of the rats by micro-injection. Consequently, the frequency and amplitude values of the records were analyzed. Results: It was the 15-min exercise group that reduced the frequency of epileptiform activity most effectively and most rapidly. Frequency of epileptiform activity in the 15-min exercise group decreased significantly after the 70th minute, and this significance continued till the end of the experiment. It was found that in the 30-min and 60-min exercise groups the frequency decreased significantly after 90 minutes, and the statistical significance continued until the end of the 180th minute in the 30-min and 60-min exercise groups, respectively.