Dayanıklılık sporcularının performansına PPAR-Alfa ve PPARGC1A gen polimorfizmlerinin etkisi
The effect of PPAR-Alpha and PPARGC1A gene polymorphisms on endurance athletes performance
- Tez No: 339522
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU, DOÇ. DR. NURTEN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada PPAR-? geni intron 7 G/C ve PPARGC1A geni Gly482Ser polimorfizmlerinin, elit düzeydeki dayanıklılık sporcularının aerobik performansına etkisiniincelemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: 60 elit dayanıklılık sporcusu ve 110 sedanter gönüllü kontrol üzerinde çalışıldı. Sporcu ve sedanter kontrol gruplarının aerobik performansı maksimum oksijen tüketim kapasitesi (VO2max) ile belirlendi. Periferik kandan GeneJet Genomik DNA Pürifikasyon kiti kullanılarak sporcu ve sedanterlerin DNA?ları elde edildi. PPAR-? intron 7 G/C ve PPARGC1A Gly482Ser polimorfizmleri PCR-RFLP yöntemleri uygulanarak genotiplendi. Sonuçlar Ki-kare analizi ve korelasyon yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Sporcuların yaş ortalaması 21,38±2,83 (18-29) yıl ve sedanterlerin yaş ortalaması 25,92±4,88 (18-35) yıldı. Sporcuların VO2max ortalaması 42,14±7,6 ml/kg/dk iken, sedanterlerin VO2max ortalaması 34,33±5,43 ml/kg/dk bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate the effect of PPAR-? intron 7 G/C and PPARGC1A gene Gly482Ser polymorphisms on elite level endurance athletes aerobic performance. Material and Method: This study was carried out on 170 inviduals (60 elite level endurance athletes and 110 sedentary controls). Aerobic performance of athletes and sedentary control groups are defined by maximal oxygen uptake capacity. DNA was extracted from peripheral blood using GeneJet Genomic DNA Purification kit. Genotyping of the PPAR-? intron 7 G/C and PPARGC1A Gly482Ser polymorphisms was performed using PCR-RFLP methods, and satistical evaluations were carried out using SPSS 15.0. Results: Mean age of athletes were 21.38±2.83 (18-29) and control mean age were 25.92±4.88 (18-35). Mean maximal oxygen consumption of athletes were 42.14±7.6 ml/kg/min and controls were 34.33±5.43 ml/kg/min.