7-14 yaş grubu ilköğretim öğrencilerin fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesi
Evaluate the physical fitness levels of Turkish primary school male and female children between ages 7-14
- Tez No: 339552
- Danışmanlar: PROF. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-14 yaş grubu ilköğretim kız ve erkek Türk çocuklarının fiziksel uygunluk seviyelerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Çalışmaya 1955 kız ve 2044 erkek toplam 3999 gönüllü öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılanların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, büst uzunluğu, alt ekstremite uzunluğu, kol uzunluğu, istirahat nabzı, akciğer kapasite ve fonksiyonları ölçülerek, deneklere 20 m hız koşusu, dikey sıçrama, uzan eriş testi, 30 sn gövde mekik testi, 30 sn şınav testi ve 7-11 yaş grubuna 800 m, 12-14 yaş grubuna 1600 m yürü-koş testleri uygulanmıştır. Ayrıca dikey sıçrama test sonuçlarına göre anaerobik güçleri hesaplanmıştır.Deneklerden elde edilen veriler, öncelikle yaş grupları ve cinsiyetlere göre betimsel istatistikler ile çok düşük-çok iyi aralığında, yüzdelik (percentiles) değerleri hesaplanarak analiz edilmiştir. Ayrıca verilerin cinsiyet ve yaş gruplarını ayırdığını test etmek ve aynı yaş grubu farklı cinsiyet özelliklerini karşılaştırmak için iki yönlü varyans analizi (two-way ANOVA), aynı cinsiyette yaş grupları arasındaki farklılıkları ortaya koymak için tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) uygulanmıştır. Fiziksel özellikleri ve solunum parametrelerinin, performans testleriyle ilişkileri Pearson korelasyon yöntemiyle test edilmiştir. İstatistiksel işlemlerin yorumlanmasında anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir.Sonuç olarak, kız çocuklarında hızlı artışlar boy uzunluğunda 9. ve 12., V.K.İ'de 10-12. ve 14., 20m süratte 9 ve10., sıçramada 11. ve 13., esneklikte 10. ve 12., mekikte 9. ve 12. yaşlarda görülmüştür. Erkek çocuklarda ise boy uzunluğunda 9-10. ve 12-14., V.K.İ'de 10. ve 12., 20m süratte 11 ve 14., sıçramada 10-14., mekikte 9. ve 11., şınavda 10. ve 13. yaşlarda hızlı artış görülürken, esneklikte 9. ve 13. yaşlarda düşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine and evaluate the physical fitness levels of Turkish primary school male and female children between 7-14 ages. 1955 female and 2044 male, totally 3999 students participated in this study on a voluntary basis. Height, weight, upper body lenght, lower limb lenght, arm lenght, resting hearth rate, lung capacity and functions were measured and subjects performed 20 meter sprint test, vertical jump test, sit-and-reach test, 30 seconds curl-up and 30 seconds push-ups tests. 800 meter run and walk test for 7-11 age groups, 1600 meter run and walk test for 12-14 age groups were carried out. Additionally, anaerobic power was calculated according to the results of vertical jump test.The data obtained from the subjects were primarily analyzed through descriptive statistics by gender and age groups, and percentage (percentiles) values were calculated between a very good-very low range. Furthermore, Two-Way ANOVA was used to analyze whether the data differentiate gender and age groups and to compare both gender-related characteristics of the same age; and One-Way ANOVA was used to determine the differences among the age groups for the same gender. The relation of physical characteristics and respiratory parameters with performance test were analysed by Pearson?s Correlation method. In the analyzing of the gained data, significance level was set at 0.05.As a result, rapid increases in height were observed in females between 9-12, in BMI between 10-12, in 20 meter sprint between 9-10, in vertical jump between 11-13, in flexibility between 10-12 and in curl-up between 9-12 years old. While a rapid increase in height was observed in males between 9-10 and 12-14, in BMI between 10-12, in 20 meter sprint 11-14, in vertical jump between 10-14, in curl-up between 9-11, in push-ups between 10-13, decrease on flexibility was observed between 9-13 years old.