Sıçan pençe ödeminde diklofenak etkinliğinin yardımcı uygulamalar ile değişimi
The changes of diclofenac action with adjuvant applications on rat paw edema
  1. Tez No: 339563
  2. Yazar: NİLÜFER ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.ORHAN ULUDAĞ, PROF. DR. EMİNE DEMİREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ'ler) kas iskelet bozukluklarında en çok kullanılan ilaçlardandır ancak sistemik advers etkileri lokal inflamasyondaki terapötik yararlarını kısıtlar. Topikal kapsaisinoid preparatları kas-iskelet bozuklukları için tamamlayıcı bir tedavi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yakı da dahil olmak üzere topikal kapsaisinoidlerin ve lokal subkutan kapsaisin uygulamasının NSAİİ'lerin antiİnflamatuvar etkisi üzerindeki etkisi incelenmiştir.İnflamasyon modelinde, sıçanların karagenin ile indüklenen pençe ödemi kullanılmıştır. Karagenin enjeksiyonundan sonra, pençe ödemi hacmi ve ağırlığı ve pençenin plazma ekstravazasyonu belirlenmiştir.Bir NSAİİ olan diklofenak'ın sistemik uygulanması (3 mg/kg) pençe ödeminin hacmini ve ağırlığını anlamlı bir şekilde azaltmıştır. Yakı uygulamasını kapsayan topikal kapsaisinoidler ve tek başına lokal kapsaisin enjeksiyonu (2, 10, 20 µg/pençe) ödem hacmi veya ağırlığı üzerinde hiçbir etkiye sebep olmamıştır. Ancak yakı içeren topikal kapsaisinoidler ile diklofenak kombinasyonu diklofenakın inflamasyon üzerindeki etkinliğini anlamlı bir şekilde arttırmıştır. Plazma ekstravazasyonu sergileyen pençelerin Evans mavisi içeriği, yakı içeren kapsaisinoidlerle diklofenak olmaksızın ve ayrıca en düşük dozda kapsaisin enjeksiyonu ve diklofenak kombinasyonu ile azalmıştır.Bu çalışmanın sonuçları, yakı içeren topikal kapsaisinoid uygulamalarının diklofenakın antiinflamatuvar etkisini arttırdığını ve yararlı etkisinin sadece kapsaisin içeriği ile ilgili olmayabileceğini düşündürmektedir. Lokal inflamatuvar bozuklukların tedavisinde NSAİİ'lar ile yakı içeren topikal kapsaisinoidlerin kombinasyonu ilacın antiinflamatuvar etkinliğini sistemik yan etkiler olmadan arttırabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonstereoidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are the most used drug in musculoskeletal disorders, but their systemic adverse effects limit their therapeutic benefit in local inflammation. On the other hand, topical preparations of capsaicinoids are widely used for musculoskeletal disorders as a complementary therapy. In this study, the effects of both topical capsaicinoids containing patch and local subcutaneous capsaicin application on the anti-inflammatory action of NSAID were examined.Carrageenan-induced paw edema of rats was used in the inflammation model. The volume and weight of paw edema and plasma extravasation in the paw were determined after carrageenan injection.The systemic application of diclofenac (3 mg/kg) which is a NSAID, significantly decreased the volume and weight of the paw edema. Topical capsaicinoids containing patch application or local capsaicin injection (2, 10, 20 ?g/paw) alone did not cause any effect on edema volume and weight. However, the combination of diclofenac with topical capsaicinoids containing patch significantly increased the effectiveness of diclofenac on inflammation. Evans blue content of the paws that represents plasma extravasation was decreased by capsaicinoids containing patch with and without diclofenac and diclofenac combination with the lowest dose of capsaicin injection.The results of this study indicate that topical application of capsaicinoids containing patch enhances the anti-inflammatory effect of diclofenac and its beneficial effect may not purely relate to its capsaicin content. In the treatment of local inflammatory disorders, the combination of NSAID with topical capsaicinoids containing patch could increase the anti-inflammatory efficiency of drug without systemic side effects.