Yaşlı sıçanlarda hipokampusta oksidatif stres ve bcl-2 ilişkisi
The relationship between oxidative stress and bcl-2 in hippocampus of older rats
  1. Tez No: 339564
  2. Yazar: ARZU KESKİN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşlanmada çeşitli dokularda radikal yapımı artarken, antioksidan kapasitede azalma görülür. Bu durum hipokampusta dahil beynin farklı bölgelerinde gözlenen nörodejeneratif hastalıklarla birliktedir. Güçlü bir radikal süpürücü olarak bilinen melatonin yaşlanmada azalır. Curcumin ise oldukça güçlü antinflamatuar, antiproliferatif ve antioksidan özellikleri olan bir polifenoldür. Hücresel redoks dengenin sağlanmasında rol oynayan bcl-2?nin de antioksidan ve antiapoptotik özellikleri tanımlanmıştır.Çalışmamızda orta yaşlı sıçanlarda melatonin ve curcumin uygulamasının hipokampus dokusunda oksidatif stresin göstergesi MDA, antioksidan sistem göstergesi olarak fonksiyon gören GSH ve hücresel redoks düzenleyici bcl-2 düzeylerini nasıl etkilediğini araştırdık. Bu amaçla, MDA tayini için TBARS, GSH için modifiye Ellman, bcl-2 düzeyinin belirlenmesi için de western blot yöntemi kullanıldı. Etik kurul onayını takiben Wistar sıçanlardan laboratuvar şartları altında 12 saat aydınlık- karanlık siklusunda kalacak şekilde 5 grup oluşturuldu (13 aylık, n=30). Kontrol grubu (%1 etanol-PBS sc, saat 17:00?de, 30 gün), dimetilsülfoksit grubu (DMSO 100?l/bw ip, saat 17:00?de, 30gün), melatonin (MEL) grubu (10mg/kg+etanol-PBS sc, saat 17:00`de, 30 gün), Curcumin (CUR) (30mg/kg+DMSO ip, saat 17:00?de, 30 gün) veMEL+CUR grubu.
Özet (Çeviri)
In aging process, the production of radicals in several tissues increases while antioxidant capacity reduces. This fact is observed in neurodegenerative diseases in various brain regions including hippocampus. Melatonin, which is known as a powerful scavenger of radicals, significantly decreases with aging. Curcumin is a polyphenol which has anti-inflammatory, antiproliferative and antioxidant effects. Bcl-2, which takes a role in regulation of cellular redox state, is identified with antioxidant and antiapoptotic features. The aim of the present study was to investigate the impact of melatonin and curcumin treatments on MDA which is an oxidative stress indicator; GSH, which function as an antioxidant system indicator; and bcl-2 which is a regulator of cellular redox status. In this respect, MDA, GSH and bcl-2 was assessed by using TBARS, modified Ellman and Western Blott techniques, respectively. Following the approval of the ethical committee, Wistar rats divided 5 groups (13 month-aged, n=30) and they were housed under laboratory conditions with 12 h-light/dark cycle.