Kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşirelerin ilaç hatalarının belirlenmesi
Determination of obstetrics and gynecology clinics nurses drug application errors
- Tez No: 339565
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞENGÜL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; kadın doğum servislerinde çalışan hemşirelerin ilaç hatalarını, nedenlerini ve sonuçlarını saptamaktır. Araştırmanın örneklemini Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın-Doğum Klinikleri (81 hemşire) ile Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Kadın-Doğum Kliniklerinde çalışan (27 hemşire); ilaç uygulamalarından doğrudan sorumlu olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 108 hemşire oluşturmuştur.Veriler soru formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde, tanımlayıcı olarak sayısal ve yüzdelik dağılım ve Ki Kare Testi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, hemşirelerin yaklaşık yarısı (%44.4) ilaç hatası yaptığını ve kendisi dışındaki bir sağlık personelinin yaptığı ilaç hatasına tanık olduğunu (%81.5) ifade etmiştir. İlaç hataları çoğunlukla; (%73.0) 16.00-08.00 saatleri arasında meydana gelmiştir. Hemşirelerin %33.3'ü yanlış dozda ilaç uygulamış, %22.9'u yanlış ilaç uygulamış, %22.9'u ilacı yanlış hastaya uygulamıştır. Hemşirelerin %37.5'i 25-30 yaş arasında, %66.6'sı 10 hastadan fazla sayıda hastaya bakım verirken, %54.2'si 2-5 yıllık mesleki deneyime sahip iken ilaç hatası yapmıştır. Hemşireler, ilaç hatalarının nedenleri arasında ilk üç sırada; iş yükü ( %37.5), dikkatsizlik-tedbrisizlik (%25.0), çalışma saatlerinin uzunluğu (%14.6) belirtmişlerdir.Hemşireler ilaç hatalarının önlenmesi için eğitimin artırılması, hataların tespiti, çalışma saatlerinin düzenlenmesi ve hemşire sayısının arttırılmasına yönelik önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nurses? medication errors, causes and results of the errors in obstetrics and gynecology services. The samples of the research is composed by the 108 nurses who are voluntary to participate in to study and directly responsible for drug administration and work in the Dr. Sami Ulus Maternity and Child Health education and Research Hospital working (81 nurses) and Gazi University Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinics of Health Research and Application Center working (27 nurses). Data were collected using a questionnaire. SPSS 16.0 software was used for data analysis. Statistical analysis, as a descriptive numerical and percentage distribution and chi-square test was used.According to the results of the research, nearly half of the nurses (%44.4) have performed medication error and (%81.5) have witnessed that performed medication error which another health worker except themselves. Medication errors are mostly occurred between (%73.0) 16:00-18:00 time period. Nurses, %33.3 have applied the wrong doses of medications, 22.9% have applied the wrong medicine, and 22.9% has applied to the patient the wrong medication. Nurses, %37.5 between 25-30 years of age, %66.6 more patients care in 10 patients, %54.2 had 2-5 years of professional experience while the medication error. The nurses stated the first three causes of medication errors as follows: workload (%37.5), carelessness- improvidence (%25.0) and long working hours (%14.6).According to the findings obtained, it was recommended to increase education detection, organization of working time and increase the number of nurses.