Alkol kullanım bozukluğu, siroz ve sistemik lupus eritematozusta yeni bir belirteç olarak karbohidrat defisit transferin kullanımı
Carbohydrate-deficient transferrin (CDT), as a new marker of alcohol abuse, cirrhosis and systemic lupus erythematosus (SLE) disorders
- Tez No: 339584
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Karbohidrat defisit transferrin (CDT), yapısında sialik asit içeren bir glikoprotein olup transferin içeriğindeki karbonhidratın azalmasıyla oluşur ve son zamanlarda alkol kullanımını belirleyici bir belirteç olduğuna dair çalışmalar yapılmaktadır. Yoğun alkol kullanımı dönemlerinde transferrin içindeki karbonhidrat içeriğinin (sialik asit, galaktoz, N-Asetil glukozamin) azaldığını gösteren çalışmalar mevcuttur.Lipit peroksidayonu sırasında oluşan malondialdehid (MDA), biyolojik örneklerde ölçülebilen ve peroksidatif hasarı gösteren nispeten dayanıklı bir üründür. Biyolojik sistemlerdeki oksidatif stresin ölçülmesinde günümüzde en yaygın metod MDA ölçümüdür.Protein oksidasyonunun son zamanlarda keşfedilen bir belirteci olan ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), ditirozin içeren çapraz bağlı protein ürünleri olarak tanımlanmaktadır. Diğer yandan AOPP'nin yapısal olarak ileri glikasyon son ürünlerine benzediği bildirilmektedir. AOPP günümüzde protein oksidasyonun derecesini belirlemede duyarlı bir belirteç olarak kabul edilmektedir.Bu çalışmada patogenezinde oksidatif stresin rol oynadığı alkol kullanım bozukluğu, siroz ve sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalarında CDT, MDA, AOPP düzeylerinin ölçülmesi planlandı. Böylece bu hastalıklarda CDT, MDA ve AOPP'nin tanı belirteci olarak kullanılabilirliğinin gösterilmesi amaçlandı.Çalışmamızın bulgularında, her 3 hasta grubunda CDT seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. AOPP ve MDA seviyelerinde ise hasta grupları ile kontrol grubu arasında farklılık yoktu. Buna göre CDT seviyelerinin, en belirgin alkol bağımlısı grupta artmakla birlikte, siroz ve SLE hastalıklarında da erken tanı belirteci olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Carbohydrate deficit transferring (CDT) is a glycoprotein that contains sialic acid and formed by reducing of carbohydrates in transferrin structure. In recent studies showed that CDT is an indicator of alcohol cosumption. It has been reported that the carbohydrate content of transferrin (sialic acid, galactose, Nacetyl glucosamine) reduces in case of heavy alcohol cosumption.Malondialdehyde (MDA) formed during lipid peroxidation is a relatively stable product and measurable in biological samples and shows peroxidative damage. The common metod for measuring of oxidative stress in biological systems is MDA measuring.Advanced oxidation protein products (AOPP) is recently discovered indicator of protein oxidation defined as cross chain protein products that contain dityrosine. On the other hand it?s known that AOPP structure is similar to end products of glycolization. Nowadays AOPP is accepted a sensitive indicator of degree of protein oxidation.In this study we planned to measure levels of CDT, MDA and AOPP in patients with alcoholic cirrhosis, systemic lupus erythematosus (SLE). By this way, it?s aimed the disponibility of using CDT MDA ve AOPP as a diagnostic marker in these deseases.CDT levels in each three patient groups was determined significantly high according to the control group. There was no difference in AOPP and MDA levels between patient group and control group. By this way according to this findings CDL levest most significally increases in alcohol addict group and also useful as an early diagnostic marker in cirrhosis and systemic lupus erythematosus diseases.