Arteria vertebralis V2 parçasının ve komşuluğundaki kemik yapıların 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi anjiografi görüntülerinde morfometrik ölçümleri ile varyasyonlarının araştırılması
The study of the variations and morphometric measurements of V2 segment of vertebral artery and the adjacent bone structures on 3 dimensional computed tomography angiography scans
- Tez No: 339596
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. NADİR GÜLEKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı, arteria vertebralis?in (AV) anatomik varyasyonları ile yaşlanmaya bağlı komşuluğundaki cervical vertebrae ile ilişkisinin belirlenmesidir. Retrospektif olarak 110 olgunun BT anjiografisi incelendi. Olgular yaşa göre grup A 65 yaş ve üstü şeklinde üçe ayrıldı. AV?de darlık veya diseksiyon saptanan olgular kantitatif analize dahil edilmedi. İlk olarak AV ve foramen transversarium?un (FT) alanı ölçülerek, AV/FT kapsama oranı (KO) hesaplandı. İkinci olarak, AV ile processus uncinatus (PU) arasındaki mesafe ölçüldü. Tüm olguların % 92?sinde AV?nin C6 FT?nindan girişi gözlendi. Anormal giriş düzeyleri C7?den % 0.9; C5?den %5.4 ve C4?ten %3.6 olarak bulundu. Olguların %3.6?sında AV arcus aortae?den çıkmaktaydı. Hipoplazik AV insidansı %3.6 olarak bulundu. AV/FT KO 0.34-0.52 arasında değişmekteydi ve yaş grupları arasında AV/FT KO bakımından anlamlı istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine anatomical variations of the vertebral artery (VA) and it?s relationships with it?s neigbouring cervical spine related to ageing. CT angiography of the 110 subjects were retrospectively reviewed. The subjects were divided into three groups according to the age: Group A: 65 years-old. Stenosis and dissection of the VA cases were excluded from the quantitative analysis. First, the area of the VA and transverse foramen (TF) was measured, accordingly VA/TF occupation ratio (OR) was calculated. Secondly the distance between the VA and uncinate process (UP) was measured. The VA entered the C6 TF in 92% of all subjects. An unusual level of entry was observed as follows: 0.9% from C7, 5.4% from C5, 0.9% from C4. In 3.6% of the subjects, left VA was originated from the aortic arch. Hypoplastic VA was found in 3.1% of the subjects. The VA/TF OR was between 0.34-0.52; there was not any significant statystical difference between the groups (p>0.05).