Ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif memnuniyetin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative patient satisfaction after orthognathic surgery
  1. Tez No: 339605
  2. Yazar: ÇİSE ÇAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİVER ERGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı Gazi Üniversitesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği?ne dentofasiyal deformite onarımı için başvuran ve ortognatik cerrahi uygulanmış hastalarda postoperatif hasta memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya en az 6 ay önce cerrahi tedavi uygulanmış, ortodontik tedavisi tamamlanmış ve herhangi bir sendromu olmayan 20?si kadın 16?sı erkek toplam 36 birey dahil edildi. Hastalar uygulanan cerrahi teknik göz önüne alınarak; Lefort I osteotomisi (Grup 1),BSSRO operasyonu (Grup 2) ve çift çene operasyonu (Grup 3) olarak 3 ayrı gruba bölündü ve hastalara; ilk bölümü demografik bilgiler ve hasta öyküsünden oluşan, ikinci bölümü ise operasyon sonrası hasta memnuniyetini ölçmek için kullanılan PSPSQ (Post Surgical Patient Satisfaction Questionnaire) anketini içeren bir form doldurtuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the postoperative satisfaction of the patients who attended to Gazi University Oral and Maxillofacial Surgery Clinic for dentofacial deformity correction and underwent orthognatic surgery. 36 subjects (20 female,16 male) without any syndromes who received orthognatic surgery at least 6 months ago and whose orthodontic treatment were finished,were included in this study. Patients were divided into three groups as Lefort I osteotomy (Group1),BSSRO (Group 2) and bimaxillary surgery (Group 3) according to surgical technique. Patients were asked to complete a form including demographic information, anamnesis and Post Surgical Patient Satisfaction Questionnaire (PSPSQ),a questionnaire which is used to assess patient satisfaction after surgical operation.