Diyabet ve normal, genç ve yaşlı gebelerde serviks kollajenleri ve damar yapısı
Cervix collagens and vascular structure in diabetes and normal, young and old pregnants
  1. Tez No: 339620
  2. Yazar: CANSU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Diabetes mellitus, hiperglisemi ile özelleşmiş heterojen bir metabolizma bozukluğudur. Diyabetin gebelik üzerine, gebeliğin de diyabet üzerine olumsuz etkileri vardır. Yaşlanma ise hücrelerden organlara kadar tüm yapılarda fonksiyonların giderek azaldığı karmaşık bir süreçtir. Yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikler diyabetin gelişmesini ve sonucunu etkilemektedir. Çalışmamızda, gebelik sırasında kollajen liflerinde yeniden yapılanma ve vasküler düzeyde değişiklikler gösterdiği bilinen serviks dokusunda; gebeliğe ek diyabet ve yaşlanmanın da olası etkilerinin belirlenmesi amacıyla; kollajen Tip III, IV, VI ve alfa aktin primer belirteçleri kullanılarak immünohistokimyasal değerlendirmeler yapıldı. Çalışmamızda genç gruplar için 2 aylık, yaşlı gruplar için ise 8 aylık olmak üzere 48 adet Sprague Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 6 denek olacak şekilde toplam 8 gruba ayrıldı. Diyabetli gruplardaki deneklere, intraperitoneal olarak, tek doz 50 mg/kg STZ uygulandı. Uygulamayı takiben 2 aylık izlemeden sonra diyabetli ve kontrol gruplarından, gebe bırakılacak olan deneklerde gebelik oluşumu sağlandı. Gebeliğin 14. gününde, tüm gruplara ait serviks dokuları çıkarıldı. İmmünohistokimyasal ve istatistiksel sonuçlar değerlendirildi. Sonuç olarak çalışmamızda gebeliğin ilerleyen orta evrelerinde, serviks kollajenlerinin tüm belirteçlerle artması, gebeliğin sürekliliğini sağlamak için gerekli olduklarını düşündürdü. Doğuma yakın bu belirteçlerin azalabileceği kanısına varıldı. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kollajen ifadelenmesinin artması yaşlılıkla dokunun gerilemesinin bir göstergesi olarak kabul edildi. Diyabetik gruplarda tüm kollajenlerin ifadelenmesindeki artışın ise düşük olasılığını azaltmaya yönelik olduğu kanısına varıldı. Alfa aktin ifadelenmesinin gebe ve diyabetik gruplarda stromada azalması, apoptozisin bir göstergesi olarak kabul edilirken, damar duvarında düz kaslarda artması ise artan damarlanmaya koşut gerçekleştiği sonucunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a heterogeneous metabolism disorder that became specific with hyperglycemia. Diabetes has negative effects on pregnancy and pregnancy has also on diabetes. Aging is a complex process where functions from cells to organs gradually decreases in all structures. Changes occurring with aging affect development and outcome of diabetes. In our study, immunohistochemical assessments were performed using collagen Type III, IV, VI and alpha actin primary markers in order to determine the possible effects of aging and diabetes in addition to pregnancy in cervix tissue known that it demonstrates vascular changes and reconstruction in collagen fibers during pregnancy. In our study, 48 female Sprague Dawley rats as 2 months old for young groups and as 8 months old for old groups were used. Rats were divided into total 8 groups as 6 subjects in each group. Single dose of 50 mg/kg STZ was applied intraperitoneally to subjects in groups with diabetes. After follow-up for 2 months following administration, pregnancy formation was achieved in subjects that will be made pregnant in diabetes and control groups. At the 14th day of pregnancy, cervix tissues of all groups were removed. Immunohistochemical and statistical outcomes were assessed. In conclusion, in our study, increase of cervix collagens in all markers in the advancing middle stages of pregnancy suggested us that they are necessary to provide continuity of pregnancy. It was of opinion that these markers may reduce when close to delivery. Increase in collagen expression with advanced age was accepted as a markers of regression of tissue with senility. It was of opinion that increase in all collagen expression in diabetic groups is in order to reduce the possibility of abortion. While alpha actin expression was accepted as an indicator of apoptosis, reduction in stroma in pregnant and diabetic groups, increase of it in smooth muscles on vascular wall suggested us the result that it carried out concurrent to increasing vascularization.