Diyabetik, normal, genç ve yaşlı gebelerde ovaryum kollajenleri ve damar yapısı
Structure of collagen and blood vessels of ovarium, in teenage and old, in diabetic and normal pregnant rats
- Tez No: 329004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Diyabet kan glukoz düzeyinin aşırı yükselmesi ile sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Gebelik ve diyabet birbirini olumsuz etkileyen olgulardır. Yaşlanma, hücre, doku, organ ve sistemleri etkileyen bir bozulma sürecidir.Çalışmamızda oluşturulan deney modellerinde, gebelik, diyabet ve yaşlılıkta çeşitli değişimlere uğradığı bilinen ovaryuma ait kollajen içeriği ve damar yapılarında her üç olgunun birlikte oluşturacağı etkilerle, gelişebilecek histolojik değişimlerin ve hasarın, kollajen tip III, IV, VI ve alfa aktin primer belirteçleri kullanılarak immunohistokimyasal olarak karşılaştırmalı incelenmesini amaçlandı.Çalışmamızda 24 adet 2 aylık (genç), 24 adet 8 aylık (yaşlı) olmak üzere, toplam 48 adet Sprague Dawley cinsi dişi sıçan kullanıldı. Her grupta 6' şar adet sıçan olacak şekilde toplam 8 grup oluşturuldu. Diyabet grubundaki sıçanlara tek doz 50 mg/kg STZ' nin intraperitonal enjeksiyonu ile deneysel diyabet oluşturuldu. Uygulamayı izleyen 2 aylık izleme sürecinden sonra diyabetli olduğu belirlenen deneklerde, gebelik oluşumu sağlandı. Gebeliğin 14. gününde tüm gruplara ait ovaryumlar çıkartıldı. İmmünohistokimyasal sonuçlar ışık mikroskobu düzeyinde değerlendirildi.Çalışmamızda diyabetli ve gebe gruplarda tip III ve tip VI kollajende belirgin bir azalma saptandı. Sözü edilen belirteçlerin yaşlı ve diyabet oluşturulmuş ovaryum dokularında ise ifadelenmelerinin en az olduğunu görüldü. Buna karşıt olarak diyabet, gebe ve yaşlı gruplara ait damar yapılarında tip IV kollajen ve alfa aktin ifadelenmesinde artış gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disorder resulted from rising of blood glucose level extremely. Pregnancy and diabetes are cases affecting each other negatively. It includes aging that is deterioration process affecting cell, tissue, organ and systems.In experiment models created in our study, it was aimed to be examined the collagen content belonging to ovary that is known underwent various changes in pregnancy, diabetes and senility and effects to be created by every three cases together in vein structures, histological changes and damage that are probable to develop immunohistochemically and comparatively by using collagen type III, IV, VI and alpha actin primary markers.In our study, total 48 Sprague Dawley species female rats were used; 24 rats are 2 months old (young) and 24 rats are 8 months old (old). Totally 8 groups were created in such a way that there would be 6 rats in each group. Experimental diabetes was created by applying one dose 50 mg/kg STZ with intraperitonal injection in rats included in diabetes group. In subjects determined that they had diabates after 2 months' follow-up period following the implementation, pregnancy was provided. In 14th day of pregnancy, ovaries belonging to all groups were removed. Immunohistochemical results were evaluated in light microscope level.A clear reduction was found in type collagen types III, IV, VI in diabetic and pregnant groups. It was seen that old and diabetic group ovary tissues of said markers had the least expressions. Contrary to this, an increase was observed in expression of type IV collagen and alpha actin expression in vein structures of diabetic, pregnant and old groups.