İlkokul ve ortaokulda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin yaşam doyumları ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Analyzing the satisfaction with life and level of the burnout of the physical education teacher working elementary and secondary schools
  1. Tez No: 339631
  2. Yazar: HACER ÖZGE BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; devlet ve özel okullarda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik ve yaşam doyumu düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemektir. Ankara il merkezinde görev yapan 57 kadın 82 erkek 139 beden eğitimi öğretmeni araştırmaya katılmıştır. Tükenmişliğe ilişkin veriler ?Maslach Tükenmişlik Ölçeği?, yaşam doyumu düzeylerini belirlemek için ?Yaşam Doyumu Ölçeği? ve kişisel ve mesleki özellikleri belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; devlet okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin daha fazla tükenmişlik yaşadıkları ve yaşam doyumu düzeylerinin düşük olduğu; mesleği isteyerek seçen beden eğitimi öğretmenlerinin daha az tükenmişlik yaşadıkları ve yaşam doyumu düzeylerinin yüksek olduğu; okullardaki araç gereç durumunun yetersizliği ve spor salonun olmaması beden eğitimi öğretmenlerinde duygusal tükenme ve duyarsızlaşmayı artırdığı ve yaşam doyumunu azalttığı; duygusal tükenme ve duyarsızlaşma yaşayan beden eğitimi öğretmenlerinin yaşam doyumlarının azaldığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the burnout and satisfaction with life levels of physical education teachers working ay schools depending on some variables. 57 female 82 male total 139 physical education teachers working in Ankara city center. For data concerning burnout ?Maslach Burnout Scale?; for satisfaction with life level ?Life Satisfaction Scale?; for personal and professional characteristics ?Personal Information Form? which was developed by the researcher have been used. When the results were examined it has been found out that physical education teachers working at public schools suffer more burnout and their life satisfaction levels are low; physical education teachers who had chosen the profession willingly sugger less burnout and their satisfaction with life levels are high; the lack of equipment and absence of sports halls in schools cause increase in the emotional burnout and desensitization, and decrease satisfaction with life of physical education teachers; satisfaction with life levels of physical education teachers experiencing emotional burnout and desensitization have been decreasing.