The mediating role of teacher agency on the relationship between job satisfaction and readiness for change among public school teachers
Devlet okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumları ve değişime hazır olma durumları arasındaki ilişkide öğretmen failliğinin aracılık rolü
- Tez No: 697697
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Değişime hazır olma, herhangi bir eğitimsel değişim girişiminin başarısı için çok büyük öneme sahiptir ve bu nedenle değişime hazır olmanın öncüllerine alan yazında artan bir ilgi vardır. Ancak, sınırlı sayıda araştırma, öğretmen failliğinin değişime hazır olma üzerindeki rolüne ışık tutmaktadır. Ayrıca, iş doyumu ile değişime hazır olma arasındaki ilişki belirsizliğini korumaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, bahsedilen ilişkileri incelemenin yanı sıra öğretmen failliğinin, iş tatmini ile değişime hazır olma arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu kesitsel çalışma bir ilişkisel model olarak desenlenmiştir ve araştırmanın katılımcılarını ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okullarında görev yapan 672 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, öz bildirime dayalı İş Doyumu Ölçeği, Öğretmen Failliği Ölçeği ve Değişime Hazır Olma Ölçeği'nin çevrim içi ve kağıt-kalem formatları aracılığıyla kolayda örnekleme yoluyla toplanmıştır. Ayrık iki aşamalı yaklaşım ile kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi uygulanarak çalışmanın kavramsal modeline yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, iş doyumu ile öğretmen failliğinin değişime hazır olmayı yordayan değişkenler olduğunu ve iş doyumu ile değişime hazır olma arasındaki ilişkide öğretmenlik failliğinin aracılık rolünün bulunduğunu göstermiştir. Bu bulguların eğitim örgütlerinde değişim girişimlerinin başarısını artırmak isteyen araştırmacılar, okul yöneticileri ve karar alıcılar için değerli olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Readiness for change is vital for the success of any educational change initiative, and that is why there has been an increasing interest in the antecedents of readiness for change. However, there is a limited body of empirical research that sheds light on the role of teacher agency on readiness for change. Moreover, the influence of job satisfaction on readiness for change has remained unclear. Therefore, this study set out to investigate whether teacher agency mediates the relationship between job satisfaction and readiness for change. For this purpose, the study was designed as a correlational study, and participants of the study involved 672 teachers working at primary, secondary, and high school level public schools. The data were collected with convenience sampling through self-administered online and paper-and-pencil formats of the Job Satisfaction Scale, Teacher Agency Scale, and Readiness for Change Scale. Partial least square structural equation modeling (PLS-SEM) was used to test the hypothesized model by applying the disjoint two-stage approach. The results indicated that both job satisfaction and teacher agency were significant predictors of readiness for change, and teacher agency mediated the relationship between job satisfaction and readiness for change. This study, therefore, is expected to be of value to researchers, school principals, and policymakers wishing to increase the likelihood of change success.