Sarkoidoz hastalarında inspiratuar kas eğitiminin fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of inspiratory muscle training on functional exercise capacity and quality of life in patients with sarcoidosis
  1. Tez No: 339640
  2. Yazar: MÜŞERREFE NUR KARADALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sarkoidoz hastalarında azalan solunum kas kuvveti hastaların fonksiyonel egzersiz kapasitesindeki azalma, yorgunluk, nefes darlığı algısı ve yaşam kalitesindeki kötüleşme ile ilişkilidir; ancak, inspiratuar kas eğitiminin etkilerini araştıran çalışma yoktur. Bu nedenle çalışmamız sarkoidoz hastalarında inspiratuar kas eğitiminin fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları, nefes darlığı, yorgunluk algısı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak üzere rastgelelenmiş,kontrollü, ileriye dönük ve çift kör olarak planlandı. On dört hastaya (tedavi grubu) maksimum inspiratuar basıncın %40?ında (MİP), 15 hastaya (kontrol grubu) ise, MİP?in %5?inde altı hafta boyunca inspiratuar kas eğitimi uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların solunum fonksiyonları ve akciğer karbonmonoksit difüzyon kapasitesi spirometre ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi ile, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı ile, yorgunluk algılaması Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile, nefes darlığı Modifiye Borg ve Modifiye Medical Research Council dispne ölçekleri ile, yaşam kalitesi Saint George?s Solunum ölçeği ile değerlendirildi. İnspiratuar kas eğitimi sonrası tedavi grubunun fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti arttı, yorgunluk ve nefes darlığı algısı azaldı. Grupların yaşam kalitesi algıları aynı oranda iyileşti (p0.05). Sonuç olarak, sarkoidoz hastalarında uygulanan inspiratuar kas eğitimi hastaların fonksiyonel egzersiz kapasitesini ve solunum kas kuvvetini arttır, nefes darlığı ve yorgunluk algısını azaltır; pulmoner rehabilitasyon programlarına etkin ve güvenilir bir şekilde dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Reduced respiratory muscle strength is related with decreased functional exercise capacity, worse fatigue, dyspnea and quality of life perception in patients with sarcoidosis. However, no study investigated the effects of inspiratory muscle training in patients with sarcoidosis. Therefore, the purpose of this double-blinded, prospective and randomized controlled study was to investigate the effects of inspiratory muscle training on functional exercise capacity, respiratory muscle strength, pulmonary functions, dyspnea, fatigue and quality of life in patients with sarcoidosis. Fourteen patients (treatment group) received inspiratory muscle training at %40 of maximal inspiratory pressure (MlP), and 15 patients (control group) received sham therapy (%5 of MlP) for 6 weeks. Before and after treatment, pulmonary function and pulmonary diffusing capacity using spirometry, functional exercise capacity using 6-minute walk test,respiratory muscle strength using mouth pressure device, fatigue using Fatigue Severity Scale, dyspnea using Modified Borg and Modified Medical Research Council dyspnea scales, quality of life using Saint George?s Respiratory Questionnaire were evaluated. Functional exercise capacity, respiratory muscle strength, fatigue and dyspnea perception were significantly improved in the treatment group compared with controls;fatigue and quality of life perception were similarly improved within groups(p0.05). In conclusion, inspiratory muscle training improves functional exercise capacity and respiratory muscle strength; decreases dyspnea and fatigue perception in patients with sarcoidosis and should be included safely and effectively in pulmonary rehabilitation programs.