Resveratrolün kanser tedavisindeki yeri ve önemi
The role and the importance of resveratrolat cancer treatment
  1. Tez No: 339651
  2. Yazar: HÜLYA KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Genetik faktörler yanında, çevresel faktörlerin de etkisiyle kanser dünyada artış eğilimi gösteren ölümcül bir hastalıktır. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların, çok sayıdaki ciddi yan etkisi yüzünden, bireylerin yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir. Günümüzde kanserden korunma hastalığın giderek yaygınlaşması yüzünden büyük önem taşımaktadır. Kanserden korunmada, engellenebilir risk faktörlerinden korunmada veya bu faktörlerin organizmada erken dönemde oluşturabileceği hasarların giderilmesi starteji olarak benimsenmektedir. Kanserin ortaya çıkmasında; genetik, çevresel faktörler ile yaşam tarzının önemli olduğu ileri sürülmektedir. Bu etmenler, DNA hasarı ve hücrelerde mutasyona neden olarak kansere yol açmaktadır. Kanseri önlemede önemli bir yaklaşım olarak, kemoprevensiyon amacıyla fitokimyasallar büyük bir ilgi alanı oluşturmuştur. Sağlık üzerinde bir çok olumlu etkisi bilinen resveratrol, kemoprevensiyon yaklaşımı içinde büyük bir ilgi odağı olmuştur. Bugüne kadar literatürde resveratrolün kanser önleyici, oluşum basamaklarını geriletici ve erken dönemde baskılayıcı etkisini gösteren çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Araştırmalarda resveratrolün antikanserojen etkisinin; antiinflamatuvar, antimitojenik, parsiyel östrojenik (agonist/antagonist) ve antioksidan etkisi ile ilgili olabileceği ileri sürülmüştür. Ayrıca, resveratrolün kardiyovasküler sistem üzerindeki nitrik oksit oluşumunu artırıcı ve serbest oksijen radikallerini azaltıcı etkilerinin genel sağlığın düzelmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Deneysel çalışmalarda, resveratrolün yaşam süresini uzattığı, metabolik ve nörodejeneratif hastalıklarda koruyucu etkileri olduğu saptanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, resveratrolün kolon, meme, prostat ve bazı diğer kanser türlerinde doz ve süresi büyük değişkenlik göstermekle birlikte ciddi yararlar sağladığı ortaya konulmuştur. İnsan çalışmalarının henüz kısıtlı olmasından dolayı resveratrolün tedavide kullanımı şu aşamada söz konusu değildir. Resveratrolün antikanser ilaç olarak tedaviye girmesinin önündeki en büyük engel organizmada çok hızlı metabolize olmasıdır. Yapılan bazı araştırmalarda, resveratrolün metabolitlerinin de biyolojik aktivitesi olduğu gösterilmiştir. Resveratrol ve türevlerinin onkolojide kullanılması için bazı formulasyon çalışmaları da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a deadly disease which tends to increase in the world with the effect of environmental factors in addition to genetic factors. The drugs which are used in the treatment of cancer show serious side effects and the effect of the drugs to the duration of patients? life time varies. It requires high cost when the cost/effectiveness is evoluated.. Today,the importance of cancer prevention and early diagnosis has rised.. The preventation of cancer is aimed by early diagnosis of risk factors in order to be able to changed or eliminated and the constitute of the organism by repairing damages. The formation of cancer is related genetic factors, environmental factors and lifestyle-related factors. Being together of these three factors causes DNA damage and the proliferation of different cells leads to cancer. Chemoprevention which is an important approach to the prevention of cancer has attracted the attention of the scientific world and has been the subject of research. Reveratrol which shows so many positive impacts on health and is the member of fitolaeksin, has taken place in chemopreventation approach and been the subject of numerous of studies by preventing cancer and suppressing the early stages of the formation of cancer. According to the last studies, Resveratrol have mixostrogenic, anti-carcinogenic and anti-inflammatory (agonist / antagonist) effects. Resveratrol shows antioxidant effect by removing oxygen free radicals from media and reduces the risk of cardiovascular disease by preventing oxidative stress-induced impairment of arterial endothelial function,.The opinion that resveratrol has positive effects on prevention of cardiovascular diseases is proved by the reducing effect of resveratrol on oxidative stress and induce of antioxidant capacity and NO synthesis. It is determined by animal studies that resveratrol lengthens life time period and is beneficial at metabolic and neurodegeneretive diseases. It is shown that resveratrol prevents the formation, development of cancer and resveratrol has possible beneficial effects on treatment of cancer by in vivo, invitro animal and human studies.